Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftalık Yatırım Rehberi

07 Ocak 2019, 08.00
  • Cuma günü beklentilerin çok üzerinde artış kaydeden ABD tarım-dışı istihdam verisi ve artan ücretler sonrasında Fed Başkanı Powell’dan "piyasaları dinliyoruz", "faiz konusunda esnek olacağız" açıklamalarının gelmesi risk iştahını artırdı; faiz artışlarına ara verilebileceği beklentilerinin güçlenmesiyle riskli varlıklar ralli yaptı. ABD borsaları %3’ün üzerinde değer kazandı, primler büyük ölçüde korunuyor, ancak piyasa kırılgan. Bu hafta ABD’de ve Çin’de büyümeye ilişkin veriler ve enflasyon takip edilecek. Ayrıca ABD-Çin görüşmeleri bu hafta başlıyor.
  • Yıla zorlu bir başlangıç gerçekleştiren piyasalarda Cuma günü öne çıkan gelişmeler tepki alımları açısından destekleyiciydi. Öncelikle Çin’den gelen zorunlu karşılıklarda indirime gidilmesi, sonrasında güçlü ABD istihdam verisi ve bu veriye karşın Fed Başkanı Powell’dan gelen güvercin sayılabilecek açıklamalar küresel piyasalarda soluklanma sağladı. Wall Street endeksleri %3’ü aşan primler elde ederken, Avrupa hisse piyasaları Haziran 2016’dan bu yana en iyi günlük performanslarını sergiledi.
  • Bu hafta ABD’de ve Çin’de büyümeye ilişkin veriler ve enflasyon takip edilecek. Ayrıca ABD-Çin görüşmeleri bu hafta başlıyor.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/TRY, TAHVL, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri