Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftalık Yatırım Rehberi

09 Nisan 2019, 08.00
  • Risk iştahı gidip geliyor; hisse senedi piyasaları bekleyişte, ABD’de bilanço dönemi bu hafta başlıyor, Brexit’te son haftaya girildi, ABD ve Çin’de enflasyon verileri var, ECB Çarşamba günü toplanıyor. ABD 10 yıllıkları %2.50 etrafında dengeleniyor, Altın ve Yen enflasyon verilerini bekliyor.
  • ABD Başkanı Donald Trump Avrupa Birliği’nin Airbus’a sağladığı sübvansiyonlara tepki olarak Avrupa Birliği’ni yeni gümrük tarifeleri ile tehdit etti. Trump yönetiminin tarife planladığı ürünler arasında sivil havacılıkta kullanılan helikopterler, bazı peynir ve şaraplar ile motosikletler yer alıyor. Trump yönetimi AB’nin sübvansiyonları kaldırmasına kadar gümrük vergisi getirilebilecek başka ürünleri de araştırdıklarını belirtti. Söz konusu tarifeler AB’den ABD’ye 11 milyar dolarlık ithalatı tehdit ediyor.
  • Avrupa Birliği Komisyonu Çarşamba günü acil olarak toplanıyor. İngiltere Başbakanı May son anlaşmayı hükümetten geçirememesi durumunda, bu Cuma, 12 Nisan’da İngiltere AB’den anlaşmasız olarak çıkmakla yüzleşecek.
  • Yurtiçinde geçen hafta Mart ayı enflasyon verisini takip ettik. Yıllık rakam %19.71’e sınırlı yükseldi. Gıda enflasyonu, aylık manşet rakama katkı veren ana kalemdi. TL tahvil getirileri üzerinde belirgin bir etkisi olmadı. Bu hafta ise TCMB, yeniden bir hafta vadeli repo ihalesi açtığını duyurdu. Böylece, bir süreliğine %25.5’e çıkan ağırlıklı ortalama fonlama faizi, kademeli olarak yeniden %24’e gerileyecek. Kısa vadeli TL tahvil getirileri üzerinden baskıyı kaldıran bir karar. Böylece, 25 Nisan’daki PPK toplantısında politika faizinde artırım olabileceğine dair beklentiler de ortadan kalktı.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/TRY, TAHVL, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri