Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftalık Yatırım Rehberi

11 Aralık 2018, 08.00
  • ABD ve Avrupa borsaları satış baskısı içinde kalmaya devam ediyor. Avrupa, Brexit gündemiyle politik ve ekonomik risklerle boğuşurken, ABD endeksleri ABD-Çin ilişkileri, ekonomik yavaşlama spekülasyonları ve Fed üstünde oluşturulan belirsizlikle düşüş kaydediyor. ABD 10 yıllıkları %2.85 seviyesine kadar gerilerken, Yuan da 6.90 etrafında, değer kaybetmeye devam ediyor. 19 Aralık’taki Fed toplantısına kadar risk iştahı belirsiz kalmaya devam edebilir.
  • Türkiye Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Perşembe günü toplanıyor. Bloomberg beklentisine göre %24 olan politika faizi değiştirilmeyecek. Türkiye 5 yıllık CDS’i 390 civarında, dengeli. USDTRY paritesi 5.30 ile 5.45 arasında konsolide oluyor. Görünüm yatay-hafif pozitif. Piyasa hem PPK’yi hem de Fed’i görmek isteyebilir. Petrol fiyatlarının dengelenmesi, küresel risk iştahının düşmesi GOÜ paraları için rahatlatıcı bir ortam sunmuyor.
  • ABD ve Çin arasında ticaret savaşları noktasında kaygıları artıran Huawei CFO’su hakkındaki belirsizlik devam ediyor. ABD’nin İran’a yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle Kanada’da gözaltına alınan Huawei CFO’su Vancou’nun kefalet duruşması dün hükümsüz sona ererken, duruşmaya bugün devam edilmesi bekleniyor.
  • Çin Devlet Başkanı Yardımcısı He’nin ABD Hazine Bakanı Mnuchin ve Ticaret Temsilcisi Lighthizer ile ticaret müzakerelerinde ilerleme konusunda görüştüğünün açıklanmış olması yeni günde sınırlı bir iyimserlik sağladı. Yuan 6.90 etrafında değer kaybetmeye devam ediyor. Ocak ayına kadar belirgin bir ortam oluşmayabilir.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/TRY, TAHVL, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri