Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftalık Yatırım Rehberi

12 Kasım 2018, 08.00
  • Hisse senedi piyasaları haftaya yönsüz başladı, ABD 10 yıllıkları %3.18 seviyesine geriledi, off-shore Yuan ise 6.95 üstüne tırmandı, risk iştahı zayıf, bu haftanın en önemli verisi Çarşamba günü açıklanacak olan ABD enflasyonu olarak ön plana çıkıyor.
  • TÜFE verisi öncesinde haftaya başlangıç hisse piyasalarında karışık eğilimle gerçekleşiyor. Çin ve ABD hisse piyasalarında tepki alımlarını dikkat çekiyor. Lokal tarafta ise veri trafiği zayıf olsa da, 13 Kasım tarihinde açıklanması beklenen MSCI endeks değişikliklerinin BİST açısından önem taşıdığını düşünüyoruz.
  • OPEC ve müttefikleri son 1 ayda yaklaşık 17 dolar gerileyen petroldeki düşüşü engellemek için üretim kesintisine ilişkin alt yapı çalışmaları yapıyor. Suudi Arabistan, Aralık’ta günlük petrol üretimini 500.000 azaltarak üretim kısıntısında liderlik etmeyi amaçlıyor.
  • Brexit görüşmeleri belirsizliğini koruyor. İngiltere Başbakanı May, Brexit planını partisine ve ortaklarına kabul ettirmekte zorlanıyor.
  • Çin ekonomisine ilişkin veriler bu hafta Çarşamba günü takip edilecek; perakende satışlar ve endüstriyel üretim verileri, ekonominin küçülmeye devam edip etmediği yönündeki spekülasyonları artırabilir. Çarşamba günü aynı zamanda ABD Ekim ayı enflasyon verisi var. Piyasa uzun süredir Dolar-uzun tercihini sürdürüyor. Dolar endeksi yeniden 97.00 üzerinde. Yukarı yönlü sürprizler Dolar alışlarını agresifleştirebilir.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/TRY, TAHVL, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri