Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftalık Yatırım Rehberi

15 Ekim 2018, 08.00
  • Küresel hisse senedi piyasalarında satış baskısı devam ederken paranın JPY, Altın ve tahvil gibi biraz daha güvenli varlıklara yöneldiğini görüyoruz. ABD 10 yıllık getirisi %3.15 civarında dengelendi, off-shore Yuan ise 6.92 seviyesinde. Asya’da kayıpların %2’ye varması gelişmekte olan ülkeleri baskılasa da TL varlıkları Brunson’ın serbest kalması sonrası pozitif havayı koruyor, 5 yıllık CDS 385 seviyesine kadar geriledi, 10 yıllık tahvil faizi ise 18.27 seviyesine kadar düştü.
  • ABD’de geçen hafta JP Morgan, Citigroup ve Wells Fargo’dan gelen güçlü sonuçlarla başlayan 3Ç18 kar açıklamaları sezonu bu hafta da Morgan Stanley, Goldman Sachs ve American Express gibi önemli isimlerle devam edecek. Avrupa’da ise İngiltere ve AB arasında Brexit konuları ile ilgili bir toplantı Salı günü Luxemburg’da gerçekleşecek. Avrupa’da ayrıca 2019 bütçelerinin sunumu için son tarihin geldiği bu hafta İtalya konusu gündemde kalmaya devam edecek.
  • Türkiye’de Temmuz’da işsizlik oranı önceki yıla kıyasla 0.1 puan artarak %10.8 seviyesinde gerçekleşti. Önceki aya göre de 0.6 puanlık bir bozulma kaydetti. Böylece, Nisan ayından bu yana işsizlik oranındaki yükseliş ile Haziran’ın ardından Temmuz’da da işsizlik oranı çift hanede gerçekleşti. Temmuz aylarında işsizlik oranı, mevsimsel etkiler nedeniyle özellikle de son yıllarda yüksek aylık bazda artış gösteriyor (5 yılık ort.: 0.5 puan). Yine de Temmuz 2018’deki aylık artış, büyümedeki yavaşlamanın etkisiyle mevsim normallerinin bir miktar üzerinde.
  • Bu hafta Çarşamba günü FOMC tutanakları var, ancak bilanço döneminin başlamasıyla şirketler ön plana çıkabilir. Politik meseleler ve ABD ara seçimi yakın dönemin risk iştahını belirlemeye devam edebilir.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/TRY, TAHVL, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri