Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftalık Yatırım Rehberi

17 Aralık 2018, 08.00
  • Küresel büyümeye yönelik endişelerle düşüş kaydeden hisse senedi piyasaları hafta başında karışık bir görüntü veriyor, risk iştahı yüksek değil, Yuan 6.90 etrafında seyrederken ABD 10 yıllıkları da % 2.89 civarında. Tahvile giren para, henüz kayda değer olarak yer değiştirmiş görünmüyor. Brent, $60 etrafında, dengeli, piyasanın gözü artık Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan Fed toplantısında ve Powell’ın basın toplantısında, döviz piyasaları Dolar’da kalmaya devam ediyor. TL çiftleri zayıf, 5 yıllık Türkiye CDS’i 382 civarında, baskılı.
  • Ekim ayında sanayi üretimi takvim etkisinden arındırılmış bazda %5.7 ile %4.3 olan beklentilerin üzerinde daraldı. 3 aylık dönemde sanayi üretimindeki daralma yıllık %2.3 ile 2009 sonrası en belirgin daralma oldu. Aylık bazda ise mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimindeki daralma %1.9 olurken; 3 ay üst üste üretimde azalma var. Sanayi üretimi, 4Ç18’de ekonomide öngörülen daralmanın belirgin olduğunu gösteriyor.    
  • Fitch, Türkiye'nin uzun dönem yabancı para cinsi kredi notunu "BB”, görünümünü ise "Negatif" olarak teyit etti. Fitch’ten yapılan açıklamaya göre; Türkiye’de ekonomik yavaşlama, kredi notu BB olan diğer ülkelere göre güçlü olan kamu maliyesi üzerinde zorluklar yaratacak. Öte yandan, Türkiye’de büyüme bu ülkelere göre daha oynak, enflasyon ise daha yüksek olurken; yapısal göstergeler ise aynı ülkelere göre daha güçlü.
  • Yurt içinde veri gündemi sakin. Pazartesi günü açıklanan merkezi bütçe verisinde, yüksek tek seferlik gelirlere rağmen bütçe performansının zayıf kaldığını gördük. Bu doğrultuda, tahvil eğrisini yukarı iten bir unsur olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın borçlanma ihtiyacı önümüzdeki dönemde beklenenin üzerinde gerçekleşebilir.
  • Bu hafta Çarşamba günü Fed, Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası toplanıyor

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/TRY, TAHVL, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri