Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftalık Yatırım Rehberi

18 Mart 2019, 08.00
  • Bu hafta FOMC toplanıyor; piyasa güvercin söylemlerin somutlaşmasını, projeksiyonların aşağı yönde yenilenmesini, bilançonun küçülmesine son verilecek tarihin duyurulmasını bekliyor. ABD vadelileri ve Asya piyasaları haftaya pozitif başlıyor. ABD 10 yıllıkları %2.60 altına sarkarken Yuan 6.71 etrafında dengeli. Dolar endeksi 96.50 civarında, Euro ve Pound karışık bir görüntü veriyor, risk iştahının yüksek kalmasıyla Altın ve Yen ise hafif baskılı, GOÜ paralarının da yatay olduğu söylenebilir. TL tarafında ise kırılganlık devam ediyor.
  • İngiltere Başbakanı May, parti içi muhalefet ile Kuzey İrlandalı ortağı DUP’u kendi safına çekmek ve AB ile halihazırda var olan anlaşmayı desteklemelerini istiyor. May eğer bu desteğin geleceğine inanırsa Brexit anlaşmasını bu hafta üçüncü kez Parlamento’ya sunacak. Ancak kendisine destek gelmezse oylama isteme zahmetine girmeyerek Perşembe günü AB liderler zirvesine giderek anlaşmayı yeniden müzakere edecek. Bu durumda en başa dönülmüş olacağı için Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılması uzun süre ertelenebilir. Perşembe günü toplanacak olan Avrupalı liderler ayrılık zamanın ne zamana ertelenebileceğini ve gerekli şartları tartışacak.
  • Yurtiçinde, geçen hafta makro anlamda yoğun bir gündem vardı. 4Ç18’de yıllık %3 daralma ile tüm yılı %2.6’lık büyüme ile kapattık. Ocak ayında sanayi üretimi ise yıllık %7.3 geriledi, ancak beş ayın ardından ilk defa aylık bazda artış var. Diğer öncü göstergeler de ekonomik aktivitelerdeki soğumanın Ocak-Şubat döneminde bir tabana oturmaya başladığını işaret ediyor. Bu doğrultuda, 12 aylık cari açık daralırken işsizlik oranında yükseliş trendi sürmekte.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/TRY, TAHVL, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri