Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftalık Yatırım Rehberi

19 Kasım 2018, 08.00
  • ABD-Çin arasındaki ticaret ilişkileri konusundaki haber akışı kısa vadeli piyasa hareketlerine yön vermeye devam ediyor. Son olarak Başkan Trump’tan gelen açıklamalar konuya ilişkin olumlu beklenti sağlarken, hisse piyasalarına sınırlı bir iyimserlik sağladı. Açıklamalara karşın yatırımcılar temkinli tarafta kalmayı tercih ediyor. Haftaya başlarken vadeli Wall Street endeksleri hafif negatif, Asya ise sınırlı pozitif tarafta. MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar endeksi %0.5 oranında primli.
  • ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence haftasonu yaptığı açıklamalarla ticaret savaşını pekiştirdi. Pence’in Çin’e karşı yaptığı açıklamalar arasında en dikkat çekeni ise ulusların, kendilerini Pekin yönetimine borçlu bırakacak kredileri almamaları uyarısıydı. Pence aynı zamanda ABD’nin ticaret savaşına son verme niyetinin olmadığını, Çin’in patikasını değiştirmediği sürece ABD’nin bu duruşu değiştirmeyeceğini ekledi.
  • Türkiye’nin veri gündemi bu hafta sakin. ABD’de Salı konut başlangıçları, Çarşamba güven ve dayanıklı mal siparişleri verileri açıklanacak. Avrupa Komisyonu, Euro Bölgesi ülkelerinin bütçe değerlendirmelerini Çarşamba yayımlayacak. Dünya genelinde PMI verileri Cuma günü gelecek. Perşembe günü ABD piyasaları tatil dolayısıyla kapalı olacak.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/TRY, TAHVL, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri