Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftalık Yatırım Rehberi

21 Ocak 2019, 08.00
  • ABD ve Asya piyasalarında alışlar devam ediyor, alışların temelinde ticaret savaşlarının bir şekilde son bulacağı ve merkez bankalarının büyümeye zarar verecek şekilde bir sıkılaştırmadan kaçınacakları beklentisi var. ABD piyasaları bugün kapalı, veri akışı zayıf, piyasalar güne Çin büyümesi ile başlıyor, sakin bir gün olabilir.
  • Yılın başından bu yana gelişmekte olan piyasaların performansının arttığı, Türkiye’nin de bu görünümden nemalandığı yatırım ortamı 11 Ocak tarihinde yayımladığımız Türk Mali Piyasaları Stratejisi raporumuzda yer alan öngörülerimizle uyumlu. (Raporun Linki: http://www.garantiyatirim.com.tr/arastirma/Strateji2019.pdf ). Ancak süreç beklediğimizden hızlı gelişirken, oluşan momentumda zayıf da olsa TCMB’nin erken faiz indirimi faktörünün gündemden düşmesi kadar, Türkiye ETF ve hisselerinde short pozisyon kapamalarının etkisi olduğunu düşünüyoruz.
  • Risk iştahının güçlü seyrettiği geçen hafta, gelişmiş ülke tahvillerinde fon çıkışı vardı. Geçen haftaya %2.70 civarından giriş yapan ABD 10 yıllık tahvil getirisi, Pazartesi günü itibarıyla %2.79 seviyesinde. Haftaya %0.20 civarından giriş yapan Almanya 10 yıllık tahvil getirisi de Pazartesi günü itibarıyla %0.26 seviyesinde. Son iki haftada oluşan yükselişin ardından, bu hafta tahvil getirilerinde gerileme görülebilir.
  • Bu hafta Çarşamba gününde itibaren ABD’de büyümeye ilişkin veriler ön planda olacak, ancak hükümetin kapalı olması dolayısıyla verilerin açıklanması başka günlere kalabilir veya bir süre hiç açıklanmayabilir. Perşembe günü Avrupa kanadında ECB toplantısı var. İlk faiz artışına ilişkin takvim ve enflasyon ve büyümeye ilişkin beklentiler takip edilecek. Toplantı öncesinde Avrupa PMI verileri gündemde olacak. Yine bu hafta Çarşamba günü, Japonya Merkez Bankası toplanıyor, enflasyon beklentileri aşağı çekilebilir.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/TRY, TAHVL, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri