Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftalık Yatırım Rehberi

25 Mart 2019, 08.00
  • Geçtiğimiz haftayı sert satışlarla tamamlayan hisse senedi piyasaları, bu haftaya da satışlarla başlıyor. Küresel büyümeye ilişkin kaygılar nihayet belirgin satışlara döndü, ABD 10 yıllık getirisi 2017 Aralık ayı seviyelerine, %2.44 seviyesine geriledi. 3 ay-10 yıl eğrisinin tersine dönmesi panik havası yarattı. Döviz piyasalarında ana para birimleri dengeli seyrederken, GOÜ paraları geneli risk iştahının düşmesiyle değer yitirdiler. TL de bu oynaklıktan payını aldı.
  • ABD ve Avrupa’da Cuma günü açıklanan zayıf veriler küresel piyasalarda büyüme kaygılarını yeniden ön plana çıkardı. Cuma günü küresel anlamda azalan risk alma iştahı haftanın ilk işlemlerinde Asya borsaları üzerinde de baskıya neden olmakta. Haftanın ilk işlemlerinde BİST’te yatay açılış öngörüyoruz. Açılış sonrasında BİST’te tepki alımları görülebilirse de, küresel taraftaki volatil görünüm içinde 101,000-102,000 altında teknik anlamda baskının sürebileceğini düşünüyoruz.
  • Bu hafta, politik tarafta Brexit’e dair haber akışı ön planda kalmaya devam edecek. Perşembe günü ABD büyüme verisi ve Almanya TÜFE verisi önemli. Cuma günü de ABD Çekirdek PCE verisi piyasaların gündeminde olacak. Hafta boyunca ise birçok Fed üyesinin konuşmaları var. Uzun dönem için gelişmiş ülke tahvil getirilerine dair beklentimizde halen değişiklik yok, kısa vadelerde sınırlı artışlar görsek de yıl genelinde aşağı yönlü baskı altında kalacaklarını öngörüyoruz.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/TRY, TAHVL, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri