Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftalık Yatırım Rehberi

26 Kasım 2018, 08.00
  • Bu hafta Çarşamba günü Fed Başkanı Powell Ekonomi Kulübü'nde konuşacak. Perşembe günü ise bir önceki FOMC toplantısının tutanakları yayınlanacak. Fed’in 2019’da sıkı para politikasında yavaşlayabileceği haberleri son dönemde Dolar’a değer kaybettirse de, bu beklentinin henüz gerçek fiyatlamaları yansıtmadığını düşünüyoruz. Powell’ın konuşması ve toplantı tutanakları Aralık ayı ve 2019 için fikir verebilir.
  • Bu haftaki G20 toplantısında ABD-Çin görüşmeleri, İtalya bütçesi ve Brexit gündemde olacak. Ocak-Şubat ayına kadar ABD-Çin arasında somut bir anlaşmanın gerçekleşmesi zor görünüyor, G20’den sadece iyi niyet çıkabilir. Yuan değer kaybetmeye devam ediyor, risk iştahı düşük. Diğer taraftan Avrupa Birliği’nin İtalya’ya yaptırımda bulunup bulunmayacağı merak konusu, görüşmeler sürüyor. AB-İngiltere Zirvesinden anlaşma çıktı ancak anlaşmanın Parlamento onayından geçme ihtimali zayıf duruyor. Bu sebeple, Euro üzerinde risklerin devam ettiğini ve ekonomik göstergelerin de bozulmasıyla, baskının daha da artabileceğini düşünüyoruz, EURUSD paritesinde yukarı yönlü ataklar satılabilir.
  • 6 Aralık’ta OPEC toplantısı gerçekleştirilecek. Suudi Arabistan’ın ABD ile olan çıkmazı dolayısıyla üretimde kısmaya gidemeyeceği beklentisi Brent petrolü 58.60 dolara kadar düşürdü. Tepki hareketleri var ve OPEC toplantısında Rusya’nın hamlesi bekleniyor. Üretimde kısmaya gidilmeyeceği beklentisi karşılanmayabilir. Petrol fiyatlarında tepki hareketleri risk iştahını ve GOÜ paralarını baltalayabilir.
  • Fed iyimserliği, petroldeki düşüş, Kasım enflasyonunda aşağı yönlü beklenti ve faizlerdeki düşüş ile birlikte USDTRY paritesi 5.30 ana desteğini ihlal ederek 5.22 seviyesine kadar geriledi, görünüm olumsuz, aşağı yönlü hareket devam edebilir; 5.21/5.17 ve 5.00 bölgeleri masada. Aşağı yönlü hareketi törpüleyecek tek şey, piyasanın bir an önce 5.30 üstüne taşınması ve kapanış kaydetmesi olurdu. Bu olmadıkça aşağı yönlü beklenti korunmalı.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/TRY, TAHVL, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri