Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftalık Yatırım Rehberi

28 Ocak 2019, 08.00
  • Küresel piyasalar kritik bir haftaya giriyor, ABD-Çin görüşmeleri başlıyor, Fed Çarşamba günü toplanıyor, hükümetin kapalı olması sebebiyle açıklanmayan ABD verileri bu hafta açıklanıyor. Asya piyasaları karışık bir görüntü verirken ABD vadelileri de yatay. Yuan Temmuz 2018’den bu yana en düşük seviyesinde, Çin Merkez Bankası bankalara 37 milyar dolar civarında likidite sağlayacak, emtia ve GOÜ paraları için pozitif.
  • Bu hafta dünya piyasalarının gündeminde üç önemli başlık yer alıyor. Fed 2019’un ilk FOMC toplantısını düzenleyecek. ABD ve Çin heyetleri ticaret savaşında uzlaşmak için heyetler arası müzakerelere başlayacak. İngiltere’de ise revize edilen Brexit anlaşması oylanacak. Yatırımcılar herhangi bir faiz hamlesi beklemese de, bilanço operasyonunun erken sonlandırılması Fed bilançosunu hedeflenenden daha büyük bir noktada tutarak piyasalarda likidite azalışına ilişkin kaygıları giderebilir. Fed toplantısı sonrası Başkan Powell basın toplantısı gerçekleştirecek. Önceki yıllardan farklı olarak bu sene her Fed toplantısından sonra basın toplantısı yapılacak.
  • İngiltere’nin AB’den 29 Mart’ta ayrılma tarihi ise bu hafta İngiliz Parlamentosu’nda yapılacak oylama ile ertelenebilir. Salı günü yenilenmiş anlaşma Parlamento’ya sunulacak. Bir öncekine nazaran iyimser hava güçlü, Brexit’in ertelenmesi senaryosu da olasılıklar dahilinde. GBPUSD 1.3200 seviyesine kadar yükseldi, primler korunuyor. 1.33-34 bölgesi ana dirençlerden biri, destek 1.3000, görünüm hafif pozitif.
  • Geçtiğimiz hafta Draghi’nin ekonomik risklerin artık aşağı yönlü olduğunu açıklaması ve Almanya’da PMI verilerinin kötüleşmesiyle EURUSD paritesi baskılı kaldı. Yine de Dolar’daki zayıflık ve güvercin Fed pariteyi hafif yukarı çekiyor. 1 Şubat’taki ABD istihdam verileri öncesi EURUSD 1.1450-1.1550 bölgesinde direnç bulabilir.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/TRY, TAHVL, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri