Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftalık Yatırım Rehberi

30 Nisan 2019, 08.00
  • Piyasalarda risk iştahı yüksek kalmaya devam ediyor; bu hafta ABD’nin Çin ziyareti ve Mayıs başında bir anlaşmanın gelebileceği açıklamaları hisse senedi ve emtia piyasalarına alıcı getiriyor. Çarşamba Fed toplantısı, Cuma ise ABD istihdam verileri tüm haftayı canlı tutacaktır. Döviz piyasalarında Dolar-baskın ortam kısmen geçerliliğini koruyor; ABD 10 yıllık getirisi %2.50 seviyesinde, emtia paraları Çin verilerini bekliyor, TL piyasası ise hem yurt içi hem de yurt dışı gelişmelere hassas, Cuma günü açıklanacak Nisan enflasyonu da önemli veriler arasında.
  • Yurtiçinde gündemde YSK’nın İstanbul seçimlerine dair duyurması beklenen karar halen piyasa gündeminde. Basında yer alan haberlere göre, bu haftanın sonuna doğru ya da önümüzdeki hafta ilgili kararı duyabiliriz. Bu sürecin uzaması, TL tahvil getirilerinde de oynaklık yaratmakta. Piyasadaki işlemlerin sığ seviyelerde kaldığını da hatırlatalım.
  • TCMB, yılın ikinci Enflasyon Raporu’nu duyurdu. 2019 ve 2020 yılları için enflasyon tahminlerde değişiklik yok. Sırasıyla, %14.6 ve %8.2 seviyelerinde. TCMB, 2Y20’de de yıllık enflasyonun tek haneye düşeceğini öngörüyor. Bu doğrultuda, tahvil tarafında strateji değişikliğini gerektirecek bir gelişme yok. Ancak, Başkan Çetinkaya sıkı para politikasına dair bağlılığın süreceğini söyledi. Para politikasının seyrinde enflasyon ana belirleyici. Piyasada oluşan Banka’nın duruşunun gevşeyebileceğine dair beklenti de böylece zayıflatıldı. Kısa dönem fiyatlamada, TL tahvillerde kısa vadeli getirilerde yukarı, uzun vadeli getirilerde aşağı yönlü etki yaratabilir.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/TRY, TAHVL, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri