Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftalık Yatırım Rehberi

30 Ekim 2018, 08.00
  • ABD borsalarında satış sürerken Asya borsaları ticaret savaşlarına ilişkin gelişmelerle dalgalanıyor. ABD 10 yıllık getirisi %3.10 seviyesinde dengeli, Yuan değer kaybetmeye devam ediyor. Konuya yakın kaynaklara göre ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in gelecek ay anlaşamaması durumunda, Trump tarife uygulanmamış tüm Çin ürünlerine tarife uygulayacak. Bu haber Asya hisse senedi piyasalarında erken saatlerde satış dalgasına yol açtıktan sonra Trump’ın Fox News’a "Çin ile mükemmel bir anlaşma yapacağımızı düşünüyorum" demecini vermesi durumu tersine çevirdi.
  • Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen ECB toplantısına göre, Avrupa Merkez Bankası varlık alım programını bu sene Aralık'ta sonlandırmayı düşünüyor, en az 2019 yazına kadar da faizler değiştirilmeyecek. Basın toplantısında Draghi, ekonomik verilerin beklentilerden kötü geldiğini, bir gerilemeden değil ama bir momentum kaybından bahsedilebileceğini anlattı. Piyasa algısı hafif güvercin oldu.
  • TCMB, geçtiğimiz hafta Perşembe günü yaptığı PPK toplantısında, piyasa beklentisine paralel olarak politika faizini değiştirmedi. “Enflasyon görünümündeki önemli riskler” ve “genele yayılan fiyat artışları” ifadeleri önceki metindeki gibi korunmuş. İç talep koşullarındaki zayıflamanın enflasyon görünümündeki bozulmayı kısmen sınırlayacağı ifadesi eklense de fiyatlama davranışlarına dair yukarı yönlü risklerin devam ettiği belirtiliyor. Bu doğrultuda, TCMB sıkı parasal duruşunu korudu.
  • Bugün Avrupa’da büyüme, Almanya’da enflasyon verileri var. ABD kanadı sakin. Yarın Çin’de imalat ve hizmet PMI verileri ve Avrupa’da enflasyon verileri takip edilecek. Cuma günü ise ABD’de seçimler öncesi son istihdam verisi yayınlanacak.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/TRY, TAHVL, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri