Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftalık Yatırım Rehberi

31 Aralık 2018, 08.00
  • Yılın son işlem gününde Asya piyasalarının büyük çoğunluğu kapalı, ABD vadelileri açık ancak erken kapacak. Hacim düşük, piyasa yatay, buna bağlı olarak da döviz piyasaları sakin. Hafta sonu ABD Başkanı Trump’tan gelen açıklamalar, ticaret iyimserliği yarattı, ancak bugün açıklanan Çin verileri küresel ekonomik büyümeye ilişkin tedirginlikleri pekiştirdi. Çin İmalat PMI, Temmuz 2016’dan bu yana ilk kez daralma bölgesine girerek 49.4 olarak açıklandı.
  • Döviz piyasaları sakin, likidite çekilmiş durumda, sağlıksız fiyat hareketleri görülebilir. Çarşamba gününden sonra piyasaların hareketlenmesi beklenebilir. Bu hafta ABD’de istihdam verileri Cuma gününün odak noktası olacak. Yine Cuma günü, ABD’nin son üç Fed Başkanı Amerika Ekonomi Topluluğu yıllık toplantısında bir araya gelecek.
  • Yeni günde Asya’da Japonya ve Çin, Avrupa’da Almanya’nın tatil nedeniyle kapalı olacağını, İngiltere ve Fransa’nın ise tatil nedeniyle erken kapanacağını belirtelim.
  • Yurtiçinde Perşembe günü Aralık ayı enflasyon verileri yeni yılın merakla beklenen verisi olacak. Bloomberg anketine göre aylık bazda enflasyonun %0.78 düşmesi bekleniyor, yıllık enflasyonun böylelikle %21.62’den %20.60’a gerilemesi bekleniyor.
  • Avrupa varlıkları, 14 Ocak haftasında yapılacak İngiltere Brexit Parlamento oylamasını bekliyor.

KISACA

İlgili Ürünler

USD/TRY, EUR/TRY, TAHVL, XAU/USD ----
-
-
-

Haber Etiketleri