Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftaya Bakış

13 Ağustos 2018, 08.00

Haftaya yüksek tansiyonla giriyoruz….                                                                                                                                        

ABD ile yaşanan jeopolitik krizin etkisiyle, Türk finansal piyasaları geçen hafta, özellikle de haftanın son gününde büyük baskı altında kaldı. USDTRY haftalık bazda %26,6 artış gösterirken, gösterge faiz de haftalık bazda 312bp yükseldi. Bu esnada BIST100 ise haftalık bazda neredeyse yatay kalmayı başarabildi. 

Global piyasalar da Türkiye’deki gelişmelerden olumsuz etkileniyor. Yatırımcılar Türkiye piyasalarında yaşanan gerilimin diğer gelişmekte olan ülke piyasalarına da sıçramasından endişeli. Ayrıca Çin ve ABD ilişkilerinde de gerilimin sürüyor olması olumsuz algılanıyor. Bunlara ek olarak ABD tarafından Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulanmasına ilişkin endişeler de Ruble’yi baskı altında bırakıyor ve piyasalardaki genel riskten kaçış moduna katkıda bulunuyor. Veri tarafında ise bu hafta ABD’de Temmuz perakende satış verisi takip edilecek (konsensus:%0,1 artış). Ayrıca Home Depot, Macy’s ve Wal-Mart gibi ABD’nin başlıca perakendecileri de finansal sonuçlarını bu hafta açıklayacak. Tüm bunlara ek olarak bu hafta Perşembe ve Cuma günü Brüksel’de İngiltere ve AB arasında Brexit görüşmeleri yapılacak. İngiltere’nin Mart 2019’da AB’den anlaşmasız bir şekilde ayrılabileceğine dair endişelerin arttığı bu günlerde bu görüşmeler de yakından takip edilecektir.

Yurtiçi tarafta, bu sabah itibariyle Merkez Bankası Türk bankalarının likidite ile ilgili yaşayabileceği sıkıntıların ortadan kaldırılmasına yönelik bir dizi önlem açıkladı. Bakan Albayrak da hafta sonunda Türkiye’nin yeni ekonomik planlarına ve liberal politikalara bağlılığına güveni artırmak için açıklamalarda bulunmuştu. Ancak ABD ile ilişkilerde henüz bir yumuşama söz konusu değil. Piyasa bu hafta açıklanabilecek ek önlemlere ve gelişmelere konsantre olacak. Bu hafta veri trafiği açısından da oldukça yoğun. Mayıs işsizlik, Temmuz ev satışları, ve Temmuz bütçe verisi Çarşamba günü açıklanacak. Haziran sanayi üretimi ve ev fiyatları endeksi de Perşembe açıklanacak. Cuma günü ise son tüketici güven ve beklenti anketleri açıklanacak.

 

 

 

 

 

 

 

KISACA

İlgili Ürünler

XU100, USD, TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri