Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftaya Bakış

16 Ekim 2017, 08.00

Yoğun yurtiçi gündem…

Güçlü yurtdışı piyasaların etkisiyle Türk finansal varlıkları geçtiğimiz hafta boyunca önceki Pazartesi günü yaşanan geri çekilmeleri telafi etti. Sonuç itibariyle, BIST100 endeksi haftalık bazda %2 artış gösterirken, TL’nin dolara karşı değer kaybı %1 ile sınırlı kaldı ve gösterge tahvil faizi de 15bp’lık sınırlı bir artışla haftayı kapattı.

Cuma günü gelen verinin gösterdiği gibi zayıf seyreden ABD çekirdek enflasyon gerçekleşmeleri FED’in ileride izleyeceği politika ile ilgili beklentileri karmaşıklaştırmaya devam ediyor ve 10 yıllık tahvil faizleri gibi finansal göstergelerde da belirgin bir trend oluşmasını engelliyor.   Bu bağlamda FED üyelerinin konuşmaları piyasaya yön vermesi açısından ilgiyle takip edilmeye devam ediyor. Bu hafta da Başkan Yellen ve etkili başka birkaç FED üyesinin yapacağı konuşmalar ilgiyle takip edilecek. Amerikan borsaları güçlü büyüme ve şirket karları ile rekor kırmaya devam ederken, ABD’deki kar sezonu bu hafta da S&P500’de işlem gören 60 şirketin kar açıklamaları ile tam gaz devam edecek.  Avrupa tarafında ise, AMB Başkanı Draghi’nin Çarşamba günü yapacağı konuşma da kritik 26 Ekim AMB toplantısı öncesinde yatırımcıların radarında olacak. Bu hafta Çin de yakından takip edilecek, zira, Çarşamba günü, hem beş yılda bir toplanan ve önemli reformların konuşulduğu  komünist parti kongresi başlayacak hem de %6,8 civarında gelmesi beklenen 3Ç büyümesi bu hafta Çarşamba günü açıklanacak.

Türkiye tarafında ise bugün Temmuz işsizlik verisi, Eylül bütçe gerçekleşmeleri ve Merkez Bankası beklenti anketi açıklanacak. Bu arada daha önce açıklanan vergilerdeki değişimler gündemde kalmaya devam ediyor. Geçen hafta, motorlu taşıt vergisindeki artış %40’dan %25’e çekilmiş ve  gelir vergisinin üçüncü basamak vergisinin %27’den %30’a çıkarılması ise paketten çıkarılmıştı. Daha önce sadece finansal kurumlar için düşünülen kurumlar vergisinin tüm kurumlar için %20’den %22’ye çıkarılması da gündemde. Politik ajanda da oldukça yoğun olmaya devam ediyor. Hükümet yetkililerine göre bugünkü MGK toplantısının ardından OHAL’in uzatılması yarın ya da Çarşamba günü Meclis’de konuşulacak. 19-20 Ekim’de gerçekleşecek AB Liderler Zirvesinde de Türkiye ile ilişkiler görüşülecek ama Şansölye Merkel’in açıklamasına göre Türkiye’nin üyelik başvurusu ile ilgili bir karar alınmayacak.  ABD ile devam eden

Vize konusu ve Türkiye’nin İdlib-Suriye operasyonundaki konumu da başlıkların ana başlık maddeleri olmaya devam edecek.

KISACA

İlgili Ürünler

XU100, USD, TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri