Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftaya Bakış

11 Aralık 2017, 08.00

Gözler Merkez Bankası toplantılarında olacak

 

Geçen hafta Türk varlıklarında ciddi bir toparlanma yaşandı. BIST 100 endeksi haftalık bazda %4 artış gösterirken, TL değer kazandı ve gösterge faiz de düşüş sergiledi. Türkiye ile ilgili belli başlı olay riskleri ile ilgili algının düzelmesi ve risk priminin düşmesi bu olumlu tablonun ana sebebiydi.

Bu haftaya hem yurtdışında hem yurtiçinde merkez bankalarının toplantıları damgasını vuracak. Global tarafta, piyasa oyuncuları Çarşamba günkü 25bp’lık faiz artışı beklenen FED toplantısına odaklanacak. Toplantıda dikkat çeken ana noktalar FED üyelerinin beklentileri ve Şubatta ayrılacak Başkan Yellen’in basın toplantı olacak. Hatırlanacağı üzere FED üyeleri beklentilerinin paylaşıldığı son Eylül toplantısında ağırlık 2018’de üç faiz artışı tarafındaydı. Bu konuda meydana gelebilecek değişiklikler iki yönde de ciddi fiyatlamalara sebep olabilir. ABD’de enflasyon, perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri de bu hafta açıklanacak. Ayrıca ABD tarafında vergi yasa tasarısı ve FBI’ın 2016 Başkanlık seçim kampanyaları ile ilgili devam eden soruşturması da gündemde kalacak. Avrupa’da ise hem Avrupa Merkez Bankası hem de İngiltere Merkez Bankası Perşembe günü para politikası toplantıları gerçekleştirecek; faizlerin sabit kalması ve açıklamaların da öncekilere paralel gelmesi bekleniyor. Ayrıca, Avrupa’da Perşembe günü Brüksel’de AB üyesi ülkeler Avrupa Konseyi Zirvesi’nde bir araya gelerek Brexit konularını görüşecek, ve geçiş dönemi ve ticari anlaşmalar gibi önemli konuların tartışılacağı ikinci aşamaya geçişi oylayacak.

Yurtiçi tarafta, bu hafta, bugünkü büyüme verisi ve Perşembe günkü Merkez Bankası toplantısı ön plana çıkıyor. 3Ç17 büyümesi için piyasa beklentisi %8,5 (kaynak: Bloomberg). Öncü göstergeler 4Ç17 büyümesinin de oldukça güçlü olacağına işaret ediyor. 2017 için büyüme beklentimizi %6 olarak koruyoruz., yukarı riskleri ağırlıkta. Ancak enflasyon verileri hayal kırıklığa yaratmaya devam ediyor. Hatırlanacağı üzere Kasım verisi ile yıllık enflasyon %13’e yükselmişti. Piyasa Merkez Bankası’nın bu toplantısında faizleri 75-100 bp artırarak önümüzdeki yıla ilişkin enflasyon beklentilerini kontrol altına alıcı bir adım atmasını bekliyor. TL’nin değer kazanmasının bir sebebi de bu beklenti. Bu hafta Cuma günü de Eylül işsizlik verisi ve Kasım bütçe verisi açıklanacak. Jeopolitik gelişmeler tarafında ise ABD’nin Kudüs'ü İsrail’in başkenti olarak tanıması sonrasında bu konu Türkiye için sıcak bir gündem oluşturmaya devam ediyor. Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya Başkanı Putin ile Ankara’da bir araya gelerek Kudüs ve diğer bir takım önemli konuları görüşecek.

KISACA

İlgili Ürünler

XU100, USD, TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri