Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftaya Bakış

15 Ekim 2018, 08.00

Global hisse piyasaları spotlar altında…                                                                                                                                                    

BIST100 endeksi haftalık bazda %1,9’luk artışla Cuma günü 96.657 seviyesinden kapandı.  Bu esnada, USDTRY ise haftalık bazda %4,2 yükseldi ve şu anda 5,84 civarında işlem görüyor. Gösterge bono ise haftalık 42bp artışla %26,8’e ulaştı.  Türk finansal piyasaları geçen hafta Rahip Brunson’un salıverilmesi gibi piyasalar tarafından olumlu karşılanan gelişmelerle genel olarak bir toparlanma sergiledi.

Geçen hafta, global hisse senedi piyasaları hafta ortasında yaşanan satış dalgası ile ana gündemi oluşturmuştu. Özellikle ABD 10 yıllıkları olmak üzere, global bono faizlerinin eriştiği yüksek seviyeler ve global büyüme ile ilgili endişeler hisselerdeki satış dalgasının ana bahaneleri olarak belirtiliyor. Hisse senetleri piyasaları bu hafta da gündemde olacak. Piyasalar ayrıca Fed’in yılın üçüncü faiz artışını yaptığı Eylül ayı toplantısının tutanaklarını  takip edecek. Hatırlanacağı üzere  Başkan Trump bu faiz artışı sonrasında Fed’e yaptığı eleştirilerin tonunu sertleştirmişti. Açıklanacak Çin’in 3Ç18 büyüme verisi (konsensus: %1,6 çeyreksel, %6,6 yıllık) de Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşının Başkan Trump’ın son yaptığı yeni ek vergiler de söz konusu olabilir açıklaması ile sürdüğü bu günlerde dikkat çekecektir. Bu esnada ABD’de geçen hafta JP Morgan, Citigroup ve Wells Fargo’dan gelen güçlü sonuçlarla başlayan 3Ç18 kar açıklamaları sezonu bu hafta da Morgan Stanley, Goldman Sachs ve American Express gibi önemli isimlerle devam edecek. Avrupa’da ise İngiltere ve AB arasında Brexit konuları ile ilgili bir toplantı Salı günü Luxemburg’da gerçekleşecek. Avrupa’da ayrıca 2019 bütçelerinin sunumu için son tarihin geldiği bu hafta İtalya konusu gündemde kalmaya devam edecek. Suudi Arabistanlı gazetecinin sır dolu ölümü ardından gerginleşen ABD-Suudi Arabistan ilişkileri ise petrol fiyatlarına yükseliş olarak yansıyor.

Yurtiçi tarafta ikincil önemde çok sayıda veri makro gündemi oluşturacak. Temmuz işsizlik ve Eylül bütçe verileri bugün açıklanacak. Yarın yayınlanacak Ağustos sanayi üretimini ve ev fiyatları endeksini ise Perşembe günü beklenti anketi ve Cuma günü de Eylül ev satışları verisi takip edecek. Politik tarafta 31 Mart 2019 tarihinde yapılması beklenen belediye seçimleri için partiler arasında ortaklık arayışları sürüyor. Yurtiçi başlıklarda ayrıca geçen Cuma salıverilen Rahip Brunson ile ilgili değerlendirmeler de yer almaya devam edecektir.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KISACA

İlgili Ürünler

XU100, USD, TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri