Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftaya Bakış

21 Mayıs 2018, 08.00

Aynı zorlayıcı konular bu hafta da devam edecek          

                                                                                                                                                

Yurtiçi ve yurtdışı etkenlerin bir araya gelmesiyle geçen hafta da Türk finansal piyasaları baskı altında kalmaya devam ederek USDTRY ve gösterge bono faizinde yeni rekor yüksek seviyeler görüldü. Geçen hafta içinde 4.50 seviyesini aşan USDTRY kuru Merkez Bankası’nın reaksiyonu sonrasında geri çekilmişti. Ancak bu sabah itibariyle kur tekrar 4.54 seviyesine ulaştı. Geçen hafta gösterge bono faizi de 77bp’lık artışla %16,91 seviyesine yükseldi. BIST100 ise bu esnada mevcut seviyesi olan 102.410 etrafında dalgalandı.

ABD 10 yıllık bono faizlerinin %3’ün üzerindeki seviyesiyle başladığımız bu hafta da gelişmekte olan piyasalar üzerinde baskı yaratan koşulların devam etmesini bekliyoruz. Çarşamba günü FED’in son faiz toplantısının tutanakları yayınlanacak. Notlarda dört faiz artışına dair sinyaller bulunması durumunda gelişmekte olan piyasa kurlarındaki baskı artabilir. ABD yeni ve var olan ev satışları verileri de sırasıyla Çarşamba ve Perşembe günleri açıklanacak. Bu veriler de ABD ekonomisinin gücü ve dolayısıyla olası faiz artışları açısından takip edilecek. Piyasaların gözü ayrıca petrol fiyatlarında olacak. Geçen hafta geçilen varil başına ABD$80 seviyesinden sonra Brent ABD$79/varil seviyesinde seyrediyor. Jeopolitik tarafta ABD’den geçen hafta gelen açıklamalardan sonra Çin-ABD ticaret savaşına dair endişeler azalmıştı. Bu hafta ise gündemi Salı günü Washington’da gerçekleşecek ABD ve Güney Kore liderleri buluşması dolduracak. Geçen hafta Güney Kore’den gelen tansiyon yükseltici açıklamalar sonrasında 12 Haziran’da Singapur’da yapılması planlanmış olan tarihi Güney Kore-ABD liderler buluşmasına dair endişelerin arttığı bir ortamda Washington’daki toplantı dikkatle takip edilecek. Avrupa’da ise düzen karşıtı partilerin koalisyon kurması sonrasında İtalya’daki gelişmeler izlenecek.

Yurtiçi tarafta, ekonomik veri gündemi çok hafif. Çarşamba günü tüketici güveni endeksi açıklanacak. Cuma günü ise kapasite kullanım oranı ve reel sektör güven endeksi. Endekslerde ivme kaybı görmek şaşırtıcı olmayacaktır. 24 Haziran seçimleri ise gazete başlıklarının ana konusu olmaya devam ediyor. Bugün tüm partiler milletvekili aday listelerini açıklayacaklar. Türkiye’nin kalbinin USDTRY kurunda attığı bir haftaya giriyoruz. 4,50’nin üzerindeki seyrin sürmesi durumunda Merkez Bankası’nın bir an önce müdahale etmesine ilişkin beklentiler kuvvetlenecektir. Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası’nın olağan toplantısının tarihi 7 Haziran.

 

 

 

 

 

KISACA

İlgili Ürünler

XU100, USD, TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri