Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftaya Bakış

19 Haziran 2017, 08.00

Global gelişmeler yurtiçi piyasaların ana belirleyicisi olmaya devam edecek

Türk hisse senedi piyasası, her ne kadar hafta içinde psikolojik önemli seviye olan 100.000’i test etse de, Cuma günü haftayı haftalık bazda %0,8 geri çekilme ile tamamladı. Global risk algısındaki hafif zayıflama haftalık geri çekilmede etkili oldu. Hafta içinde dalgalanma yaşamakla beraber USDTRY ise haftayı 3,50 seviyesinde kapattı. Bu esnada gösterge faiz ise haftalık 7bp artışla Cuma günü %11,10 seviyesinde gerçekleşti.

Piyasalar açısından geçen haftanın ana olayı FED’in faiz toplantısıydı. FED’in 25 bp’lık faiz artışı beklentilerle paralel olsa da sene sonuna kadar bir tane daha faiz artışı yönlendirmesinin korunması ve bilanço küçültmesine dair bazı detayların açıklanması biraz şahince bulunarak global risk iştahında hafif dalgalanmaya sebep oldu. Bu hafta FED’in planlarının detaylarını duymaya devam edebiliriz çünkü bir çok FED üyesi konuşmalar yapacak.  Ayrıca ABD’de Çarşamba ve Cuma günü açıklanacak mevcut ve yeni ev satışları verileri de piyasa fiyatları üzerinde etkili olabilir. ABD tarafında Başkan Trump da gündemdeki yerini koruyor. Başkan’ın, Rusya’nın ABD 2016 seçimlerinde etkisine yönelik sürdürülen soruşturma kapsamında olup olmadığı konusu belirsizliğini koruyor. Bu esnada, Avrupa’da, Brexit pazarlıkları da Brüksel’de bugün gerçekleşecek bir toplantıyla resmi olarak başlayacak. Bu sürecin Mart 2019’a kadar sürmesi bekleniyor; genel kanı zor konuların görüşmelerin daha ileri safhalarına  bırakılacağı ve ilk aşamaların oldukça barışçıl geçeceği yönünde. Piyasalar açısından MSCI’in Çin’in yerel piyasa hisselerini global endeksleri kapsamına dahil edip etmeyeceğine yönelik kararı ise merakla bekleniyor. Hatırlanacağı üzere MSCI son üç yıldır bu kararı regülasyon ile ilgili zorlukları ve global yatırımcıların hisse piyasasına girişleri açısından yaşanan sorunları sıralayarak erteliyordu. Kararın bu sene alınması durumunda endeks takipçisi pasif fonlar portföylerinde önemli değişiklikler yapmak zorunda kalabilir. Kararın Salı günü açıklanması bekleniyor.

Geçen haftanın büyüme, işsizlik, bütçe verileri ve Merkez Bankası faiz kararı ile dolu yoğun ekonomik gündeminden sonra bu hafta yurtiçi ekonomik gündem oldukça sakin. Hafta içinde daha sınırlı etkileri olan tüketici güven endeksi, konut satışları, reel sektör güven endeksi, kapasite kullanım oranı verilerini ve Merkez Bankası toplantı tutanaklarını takip ediyor olacağız. Jeopolitik tarafta ise Orta Doğu tarafında Katar’ın diğer Orta Doğu ülkeleri ile yaşadığı kriz ve YPG’nin de dahil olduğu ABD destekli güçlerin Rakka operasyonun sürmesi Türkiye açısından risk faktörü olmaya devam etse de Avrupa Birliği ilişkilerinde yaşanan düzelme süreci olumlu. Türkiye ve AB, Gümrük Birliği’nin genişletilmesi için görüşme sürecini başlattı. Yurtiçi politik tarafta ise ana muhalefet partisi lideri Kılıçdaroğlu’nun geçen hafta milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından başlattığı yürüyüş devam ediyor.

KISACA

İlgili Ürünler

XU100, USD, TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri