Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftaya Bakış

22 Mayıs 2017, 08.00

Hem içerde hem dışarda politika önemini koruyor

Resmi tatil sebebiyle, Türk finansal piyasaları, geçen hafta, global riskten kaçış modunun etkisi altında Perşembe günü kapanarak Cuma günü yaşanan toparlanmadan faydalanamadı.  Perşembe günkü kapanışta, BIST 100 %0,6 gerileyerek haftalık kazancını sıfırladı. Bu esnada, USDTRY ise 3,6415 seviyelerini test ettikten sonra 3,6250’lerde işlem görüyordu ancak kur Cuma günü tekrar 3,5751 seviyelerine geriledi. Gösterge faiz ise Perşembe günü 10bp artışla %11,61 seviyesinde haftayı tamamladı.

Geçen hafta global piyasalarda yaşanan zorlu günlerin kısa bir özeti 1) Başkan Trump’ın  önceki Milli Güvenlik Danışmanı Mike Flynn hakkında FBI’ın başlattığı bir araştırmayı durdurduğuna yönelik iddiaların ortaya atılmasıyla  Çarşamba günü ABD hisse senedi piyasaları 2017 yılındaki en büyük günlük düşüşlerini yaşadı 2) Brezilya’da ise Başkan Tremer’in büyük bir rüşvet skandalına karıştığı yönelik iddiaların ortaya çıkmasıyla Perşembe günü Brezilya hisse senedi piyasası 2017 yılında yaşandığı artışın çoğunu silmiş oldu. ABD’de Cuma günü borsalar ve bono getirileri tekrar artış gösterirken ABD doları halen Başkan Trump’un seçim zaferinin öncesindeki seviyelerinde seyrediyor.  Bu esnada FED’in Haziran ayında gerçekleşecek bir sonraki toplantısında bir faiz artışına verilen ihtimal %100 seviyesini koruyor. Bu hafta, bu açıdan önemli olacak. Zira, hem FED’in 3 Mayıs toplantısının tutanakları yayınlanacak hem de çok sayıda FED üyesi halka açık konuşmalar gerçekleştirerek bu beklentileri istedikleri yöne çekme fırsatı elde edecek. Revize 1Ç ABD büyüme verisi ile ev satışları gibi birkaç tüketime yönelik gösterge de bu beklentiler açısından takip edilecek. Euro Birliği tarafında ise PMI verisi ekonomik aktivitenin gücü açısından izlenecek. Bu hafta ayrıca OPEC üyeleri Viyana’da Perşembe günü gerçekleştirecekleri toplantıda geçen Kasım ayında kararlaştırılmış olan üretim kısıntısının devam edip etmeyeceğine karar verecek. Piyasa beklentisi kısıntının en az  yıl sonuna kadar uzatılacağı yönünde. Bu esnada global politik gelişmeler de yakından takip ediliyor olacak.

Yurtiçi tarafta ise üç yıllık bir aradan sonra dünkü Olağanüstü Kongre ile Cumhurbaşkanı Erdoğan Ak Parti’nin yeniden parti başkanı olmuş bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan kongrede yaptığı konuşmada demokratikleşmeye ve 2019 seçimlerine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Mayıs başından beri süren yoğun dış temaslara bu hafta da devam edecek. Hindistan, Rusya, Kuveyt, Çin ve ABD’ye gerçekleştirdiği ziyaretlerden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan 25 Mayıs'ta NATO Zirvesi esnasında Brüksel’de AB Konsey Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile görüşecek. AB ile ilişkilerin kritik olduğu bu günlerde bu görüşmeler yakından takip edilecek. Makro tarafta ise reel sektör güven endeksi, kapasite kullanım, konut satışları ve ekonomik güven endeksi verileri Türkiye ekonomisinin 2017 yılında gösterdiği toparlanmayı değerlendirmek açısından dikkatle izlenecektir.

KISACA

İlgili Ürünler

XU100, USD, TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri