Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftaya Bakış

21 Ağustos 2017, 08.00

Sıcak global gündemli Ağustos bu hafta Jackson Hole’la devam ediyor

Global sıkıntılara rağmen geçen hafta Türk finansal piyasaları görece olumlu bir tablo ortaya koymayı başardı. BIST 100 ve gösterge faiz haftalık bazda yataya yakın bir performans gösterirken, TL dolar karşısında haftayı %0,5 kazançla kapattı.

Geçen haftaya global tarafta FED ve Başkan Trump’la ilgili gelişmeler damgasını vurdu. FED tarafında, FED’in önde gelen üyelerinden Dudley’in hafta başındaki konuşması bu yıl üçüncü bir faiz artışı gelmesi ile ilgili beklentileri bir miktar yükseltirken, hafta ortasında açıklanan FED’in son toplantı tutanakları bu konuda düşük gerçekleşen enflasyon rakamları sebebiyle FED üyeleri arasında halen bölünmeler olduğunu gösterdi. Ancak, FED üyeleri arasında bilanço küçültmesinin yakın zamanda başlaması ile ilgili daha genel bir konsensüs oluşmuş görünüyor. Piyasa oyuncuları, global para politikasının nasıl gelişeceğine dair ipuçlarını bu hafta gerçekleşecek ve önde gelen ekonomistlerle Merkez Bankacıları bir araya getiren yıllık Jackson Hole Zirvesinde aramaya devam edecek. Ancak FED Başkanı Yellen ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin Cuma günü yapacakları konuşmalarında politikalarına dair yeni bilgiler paylaşmayacağına yönelik raporlamalar bulunuyor; piyasa bu toplantıdan elleri boş çıkabilir. Ayrıca, geçen hafta Başkan Trump’ın Chartlottesville’de gerçekleşen olaylardan sonra verdiği demeçlerin ırkçı bulunması ile ülkede büyük bir tepki alması ve danışmanlarından Steve Bannon’un istifasından sonra Başkan Trump ile ilgili gelişmeler yakından takip edilmeye devam edecek.

Yurtiçi tarafta ise bu hafta da makroekonomik gündem çok hafif. Çarşamba günü yayınlanacak olan tüketici güven endeksini, Perşembe günü konut satışları ve Cuma günü de reel sektör güven endeksi ile kapasite kullanım oranı verileri takip edecek. Bu esnada, Almanya ve Türkiye arasında süren politik tartışmalar gazete başlıklarında yer almaya devam ediyor. Hatırlanacağı üzere geçen hafta Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye ve AB arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasının modernizasyonuna karşı olduğunu dile getirmişti. Bu yorumdan sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Hristiyan Demoktat, SDP ve Yeşil Parti’ye Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının oy  vermemesi yönünde bir çağrı yapmıştı. Türk iş dünyası ise bu konuya çok daha ılımlı bir tonda yaklaşıyor ve bu sürtüşmenin 25 Eylül’de Almanya seçimlerinin tamamlanmasından sonra gündemden düşeceğini dile getiriyor.

KISACA

İlgili Ürünler

XU100, USD, TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri