Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftaya Bakış

10 Nisan 2017, 08.00

Referandumu beklerken…

TL, Türk finansal piyasalarının ana aktörü olmaya devam ediyor. Geçen hafta, global belirsizliklerde artışla, TL, dolar karşısında haftalık bazda %2,7 değer kaybetti. Bu esnada, Pazar günü gerçekleşecek referandum öncesinde bekle-gör stratejisinin hakim olduğu hisse senedi ve bono piyasasının performansı ise yataya yakın seyretti.

Global tarafta geçen haftaya iki gelişme damgasını vurdu. 1) Cuma günü açıklanan beklentilerin oldukça altında gelen ABD istihdam verisi (beklenti 180.000’e karşı 98.000 işgücü artışı, ücret artışı ise %0,2 artışla beklentiye paralel) 2) Çarşamba günü açıklanan FED’in bir önceki toplantısının tutanaklarında FED’in bilanço küçültmesine dair yapılan vurgu. Paskalya tatili sebebiyle bir çok ülkede kısa geçecek bu haftada, piyasalar öncelikle FED başkanı Yellen’in Pazartesi günü gerçekleştireceği toplantıyı takip edecek. Toplantıda hem FED’in olası bir bilanço küçültmesinin zamanlaması ve yöntemi ile ilgili ipuçları yakalanmaya çalışılacak, hem de bir sonraki faiz artışı ile ilgili yorumlara dikkat edilecek. FED’in 2 Mayıs’da bir faiz toplantısı var, ancak mevcut durumda piyasa FED’in bir sonraki faiz artışını Haziran toplantısında yapmasını daha olası görüyor. ABD’de Cuma günü yayınlanacak Mart enflasyonu ve Mart perakende satışlar verisi de dikkatle takip edilecek. Ayrıca ABD’de ilk çeyrek kar açıklamaları da bu hafta JP Morgan, Citigroup ve Wells Fargo gibi önemli bankaların açıklamaları ile başlıyor. S&P500 şirketlerinin karlarının yıllıklandırılmış olarak %9.4 artması bekleniyor. Hatırlanacağı üzere FED tutanakları ayrıca ABD hisse piyasalarındaki yüksek değerlemelere vurgu yapmıştı; olumlu kar rakamlarının açıklanması durumunda yüksek değerlemeler destek bulabilir.

Yurtiçi tarafta ise geçen Pazartesi beklentilerin oldukça üzerinde gelen enflasyon verisi (%10,70 beklentiye karşı %11,29 gerçekleşme) ve Merkez Bankası’nın hafta içinde kademeli olarak yükselttiği ortalama fonlama faizi (15bps haftalık artışla Cuma itibariyle %11,50)  sonrasında, piyasa oyuncuları Mart sanayi üretimi (konsensus: %2,5 yıllık artış) ve Şubat Cari Açık (konsensus: ABD$2,53milyar) verisini takip ediyor olacak. Ancak tabi ki Pazar günü gerçekleşecek Anayasa referandumu ana gündemi oluşturacak ve piyasada muhtemelen  bekleme modu hakim olmaya devam edecek. Geçen hafta,  Suriye’de kimyasal silah kullanılan bir saldırıya tepki olarak, Amerika’nın Suriye rejiminin hava üstüne yaptığı füze saldırısı hem yurtiçi hem yurtdışında ana başlıklarda kalmaya devam edecektir. Saldırının Suriye’deki güç dengeleri üzerindeki etkisi ve dolayısıyla Türkiye’nin Suriye politikası üzerindeki etkisi önümüzdeki günlerde daha netlik kazanabilir. Bu bağlamda, ABD Dışişleri bakanı Tillerson’ın bu hafta Çarşamba günü Rusya başkanı Putin’le yapacağı görüşme önemli. Hatırlanacağı üzere, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Türkiye’nin Irak ve Suriye’de gerçekleştirmeyi düşündüğü askeri operasyonlarının yakın zamanda açıklanabileceğini söylemişti. Jeopolitik gelişmeler, bu hafta da Türkiye’de ana gündem maddelerinden biri olacaktır.

 

 

 

KISACA

İlgili Ürünler

XU100, USD, TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri