Araştırma / Piyasa Yorumu

Haftaya Bakış

19 Şubat 2018, 08.00

FED toplantı notları ve yurtiçi gelişmeler ön planda olacak

Geçen hafta, olumlu global hava ve yurtiçi gelişmelerin etkisiyle BIST 100 endeksi önceki düşüşlerin önemli bir kısmını geri alarak haftalık %2,6 artışla 116.510 seviyesine çıktı. Gösterge tahvil faizi ise 14bp’lık haftalık düşüşle %13,01’e geriledi. TL de çok olumlu bir performans sergiledi ve USDTRY %2 düşüşle bir önceki Cuma’daki 3,8223 seviyesinden 3,7482’ye geriledi.

Geçen hafta, ABD borsaları çok keskin bir geri dönüş sergiledi ve S&P, DJI and Nasdaq haftalık bazda sırasıyla %4,3, %4,25 ve %5,5’lik artışlar gösterdi. ABD’de önceki haftalardaki satış dalgasına yol açan yüksek enflasyon kaygıları dağılmaya başlamışa benziyor. Tatil sebebiyle (bugün ABD piyasaları kapalı) kısa geçecek bu haftanın ana gündemini Çarşamba günü açıklanacak 31 Ocak tarihli FED toplantısı tutanakları oluşturuyor. Tutanakların tonunun beklentilerden daha şahince olması durumunda global piyasalardaki neşeli tablo bir miktar değişebilir. Bu hafta ayrıca özellikle Cuma günü yapılacak FED üyelerinin konuşmaları takip edilecek. Ayrıca geçen hafta FBI’ın süren araştırması kapsamında Rusya soruşturmasını yürüten Savcı Mueller’in 13 Rus vatandaşını 2016 ABD Seçimlerine müdahale etmekle suçlamasının ardından Başkan Trump FBI ve önceki ABD yönetimi ile ilgili bir tweet kampanyası başlatmış bulunuyor. Bu hafta da bu konu gündemde kalmaya devam edecek. İngiltere’de 4Ç17 büyümesi ile ilgili ikinci tahmin (konsensus: yıllık %1,5, bir önceki ile aynı) Perşembe günü açıklanacak. Avrupa’da ise Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası’nın son toplantısının notları, Çarşamba günü ise öncü PMI verileri açıklanacak.

Yurtiçi makroekonomik tarafta bu hafta daha ikincil önemde veriler söz konusu. Tüketici güven endeksi Salı günü, ev satışları Çarşamba günü ve reel sektör güven endeksi ile kapasite kullanım oranı verileri Perşembe günü açıklanacak. Bu veri bakımından zayıf hafta Cuma günü S&P’nin Türkiye değerlendirmesi ile tamamlanacak. Ancak jeopolitik ve politik tarafta oldukça yoğun bir gündem var. Geçen hafta ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’ın ziyareti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ankara’nın tüm sorunları diplomasi ile çözme yönündeki tercihinin altını çizmesi sonrasında Suriye konusunda ilişkilerin daha olumluya dönmesi ile ilgili beklenti arttı. Ayrıca MHP Lideri Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hafta sonu bir araya gelmesinin sonrasında seçimlerde yapılacak ittifak ile ilgili görüşmeler de tamamlanmış bulunuyor. Bu konudaki 26 maddelik kanun teklifi bu hafta 21 Şubat’ta Meclis’e gelecek.

 

KISACA

İlgili Ürünler

XU100, USD, TAHVL ----
-
-
-

Haber Etiketleri