Araştırma / Makro Ekonomi

PPK Toplantısı - Eylül 2017

14 Eylül 2017, 09.00

TCMB  beklentimize paralel olarak faizleri sabit tuttu.

  • Gecelik borç alma faizini %7.25’te sabit tuttu.  (Piyasa beklentisine paralel)
  • Haftalık repo (politika) faizini %8.00’de sabit tuttu. (Piyasa beklentisine paralel)
  • Gecelik borç verme faizini %9.25’te sabit tuttu. (Piyasa beklentisine paralel)
  • Geç likidite penceresi faizini  %12.25’te sabit tuttu. (Piyasa beklentisine paralel)

Merkez Bankası (MB)’nın yayınladığı PPK karar metninde belirgin bir değişim yok. Büyümeye ilişkin daha güçlü ifadeler kullanılırken; enflasyonda çekirdek enflasyondaki gelişmeler de risk unsuru olarak eklenmiş. Para politikasına ilişkin bir değişiklik yok. Bir sonraki PPK toplantısı 26 Ekim tarihinde yapılacak.

  • 2.çeyrek büyüme verisi ve 3. çeyrekte yüksek büyümeye ilişkin göstergeler sonrasında MB büyümeye ilişkin daha olumlu ifadeler kullandı. Aktivitede toparlanmanın güç kazandığı belirtiliyor. AB talebi kaynaklı ihracatın olumlu etkisinin sürdüğü ifadesi metinde yer almaya devam etti.
  • Enflasyonla ilgili ifadeye Temmuz ve Ağustos aylarında çekirdek enflasyon görünümündeki kötüleşme sonrası bu risk de eklenmiş. “Enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler ve çekirdek enflasyon göstergelerine ilişkin gelişmeler fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturmaktadır.
  • Para politikası duruşuna ilişkin bir değişiklik yok. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir ifadesi korunuyor.

Mevcut enflasyon görünümü altında MB’nin para politikasında sıkı duruşu sürdürmesi gerektiğini düşünüyoruz.

  • Enflasyon  görünümü Temmuz ve Ağustos aylarında belirgin kötüleşti. Üretici fiyat enflasyonu maliyet baskısının artmaya devam ettiğine işaret etti.
  • Talep tarafında enflasyonu düşürücü yönde bir katkı yok.
  • Uzun vadeli enflasyon beklentileri MB’nin 2018 enflasyon tahmini olan %6.4’ün belirgin üzerinde.

Enflasyonun bulunduğu yüksek seviyelerin fiyatlama davranışlarına dair yarattığı riskler nedeniyle MB, ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini Geç Likidite Penceresi faiz oranına yakın (%12) tutuyor. MB’nin önümüzdeki dönemde para politikası kararlarında küresel piyasalardaki risk algısı ve enflasyon eğilimi önemli olacak. Manşet enflasyonda Aralık 2017 ve 2018 yılı ilk aylarında baz etkisiyle aşağı yönlü eğilim bekleniyor.  Gıda enflasyonunun yanı sıra hükümetin vergi politikası bu eğilimin boyutunu etkileyecek. Enflasyonda düşüş eğilimi netleşmeden enflasyon beklentilerinde bir iyileşme ve MB’nin para politikası duruşunda bir değişim beklemiyoruz.

 

KISACA

İlgili Ürünler

XU100 ----
-
-
-

Haber Etiketleri