Araştırma / Makro Ekonomi

Sanayi Üretimi

16 Ağustos 2018, 09.00

 

2Ç18’de üretim yıllık bazda %5.1 arttı

Haziran ayında sanayi üretimi takvim etkisinden arındırılmış bazda %5.0 olan piyasa beklentisinin altında yıllık %3.2 arttı. Yıllık gerçekleşme, 18 ayın en düşük seviyesinde. Ayrıca, sanayi üretimi aylık bazda %2.0 gerileyerek ekonomik aktivitedeki hız kaybının güçlendiğini teyit etti (Mayıs: -%1.6). Benzer şekilde, 3 aylık ortalamalarda da sanayi üretiminin 3Ç16 sonrası en zayıf dönemini kaydettiği görülüyor. Haziran ayında, özellikle dayanıklı tüketim malı üretimi zayıf seyretti. 

Haziran ayında arındırılmamış sanayi üretimi ise baz etkisinin olumlu yönde olmasına rağmen yıllık bazda %2.9’luk sınırlı bir artış gösterdi. Çeyrek sonu verisi olması nedeniyle, 3 aylık ortalamalardan da büyüme rakamı açısından daha net sinyaller alabiliyoruz. 2Ç18’de sanayi üretimi %5.1 artış gösterdi (1Ç18: %9.9). 1Ç18’de GSYH altındaki üretim kalemi yıllık %8.8 ve GSYH yıllık %7.4 artmıştı.

2Ç18 büyüme oranı 10 Eylül’de açıklanacak. Mevcut göstergeler yılın ilk yarısında %6.0 civarında yıllık büyüme gerçekleştiğine işaret ediyor. Ancak, büyümeye ilişkin mevcut göstergeler yılın ikinci çeyreğinde büyümede belirgin bir yavaşlama olacağını gösteriyor. Son dönemde TL’deki yüksek değer kaybı, faiz oranlarının çıktığı seviyeler, yüksek oynaklık gibi faktörler nedeniyle ekonomide başlayan hız kaybının devam etmesini bekliyoruz. Önümüzdeki döneme ilişkin net bir tahmin yapılabilmesi için finansal piyasalardaki göstergelerin dengeye ulaşması gerekiyor.

 

Büyümeye ilişkin öne çıkan başlıklar:

  • 2Ç18’de üretim 1Ç18’e kıyasla daha zayıf
  • Sermaye malı üretiminde ivme kaybı sürüyor
  • Tüketici hariç güven endekslerinde gerileme
  • İthalattaki hız kaybı güçleniyor
  • Ticari kredilerdeki hız kaybı ön planda
  • Faizlerdeki hızlı yükseliş sürüyor
  • Otomotiv sektöründe ivme kaybı sürüyor
  • Konut piyasasında teşviklerin olumlu etkisi hissedildi

 

  

 

 

 

KISACA

İlgili Ürünler

XU100 ----
-
-
-

Haber Etiketleri