Araştırma / Makro Ekonomi

İstihdam Verileri - Nisan 2017

17 Temmuz 2017, 09.00

Ekonomik aktivitedeki toparlanma ile birlikte Nisan ayında işsizlik oranları düşmeye devam etti. Ancak mevsimsellikten arındırılmış bazda genç nüfus işsizlik oranı sabit kalırken, seviye %22 ile oldukça yüksek.

Son aylarda istihdam artışında sınırlı bir toparlanma, işsiz sayısında da sınırlı da olsa bir azalış görüyoruz.. Ancak önümüzdeki aylarda, ekonomik aktivitedeki canlanmanın ve hükümetin işsizliği azaltma yönünde aldığı bazı teşvik kararlarının istihdama olumlu etkisini görmeye devam edeceğini düşünüyoruz. Şirket ve kamuda istihdamla ilgili kurumlardan gelen açıklamalar, önümüzdeki aylarda istihdam verilerinin daha olumlu bir görünüme işaret edebileceğini gösteriyor.

  • 2017 Nisan ayında işsizlik oranı Aralık ayına göre 220 baz puan azalarak, 2016 Nisan ayına göre ise 120 baz puan artarak %10.5 seviyesinde gerçekleşti.
  • İşgücüne katılma oranı %52.7’ye yükseldi.
  • Nisan ayı itibariyle işsiz sayısı 3.3 milyon. Bir önceki yıla göre Nisan ayında istihdam artışı %1.9 ile sınırlı kalırken; işsiz sayısındaki artış %16.4.
  • Nisan ayı itibarıyla istihdamda henüz önemli bir ivmelenme görülmese de son 3 aylık dönemde Temmuz 2016’dan bu yana iyileşme görülmesi olumlu. İkinci çeyrekte ekonomik aktivitedeki hızlanmanın etkisiyle Nisan sonrasındaki aylarda istihdamda bir hızlanma söz konusu olabilir.
  • Nisan ayında önceki yıla göre istihdamdaki %1.9’luk artışta hizmet sektörünün katkısı 1.7 puan olurken;  inşaat sektörünün katkısı 0.4 puan oldu. Enerji sektörünün katkısı 0.1 ile sınırlı kalırken tarım ve  sanayi sektörünün 0.1 puan düşürücü etkisi oldu.

Mevsimsellikten arındırılmış bazda:

  • İşsizlik oranı %11.3 (aylık 20 baz puan düşüş) ile tarım dışı işsizlik oranı %13.4 ile yüksek seviyelerde kalmaya devam ediyor.
  • Genç işsizlik oranı %21.9 seviyesinde sabit kaldı.

 

  • Nisan ayında istihdam sayısı aylık bazda tarım hariç tüm sektörlerde yükseldi. İnşaat sektöründe toparlanma sürüyor. 3 aylık ortalamaların yıllık değişimini baz aldığımızda sanayi sektörü hariç tüm sektörlerde istihdamın arttığını görüyoruz. Özellikle hizmet ve inşaat sektörlerinde toparlanma var. Ekonomideki aktive artışıyla sanayi istihdamında da artış olası.

KISACA

İlgili Ürünler

XU100 ----
-
-
-

Haber Etiketleri