Araştırma / Makro Ekonomi

Enflasyon

04 Mart 2019, 09.00

Şubat Ayı Enflasyon: Çekirdek enflasyon eğiliminde iyileşme  

 

Manşet TÜFE enflasyonu, Şubat ayında %0.40 olan beklentilerin altında aylık bazda %0.16 arttı. Böylece, yıllık enflasyon %20.35’den %19.67’ye düştü. Yıllık ÜFE’deki düşüş eğilimin sürdü ve %32.9’dan %29.6’ya geriledi.     

Gıda enflasyonu, Ocak ayında yıllık bazda son yılların en yüksek seviyesine çıktıktan sonra Şubat ayı içinde fiyat eğilimlerindeki hızlı değişimler nedeniyle enflasyon üzerinde belirsizlik yarattı. Şubat ayı gerçekleşmesi, gıda fiyatlarında önceki yıllar eğilimine paralel bir artış olduğunu gösterdi. Brent petrol fiyatlarındaki artış, yıllık enerji enflasyonunun yükselmesine neden oldu. Çekirdek enflasyonun beklentilerden daha hızlı düşüş göstermesi, enflasyon görünümü için olumlu sinyal verdi.     

Küresel piyasalardaki olumlu eğilim, hükümetin enflasyon üzerindeki yukarı yönlü riskleri azaltmaya yönelik politikaları, TCMB’nin sıkı para politikası duruşunu koruması ve zayıf iç talep gibi faktörler yılın ilk aylarında enflasyonun yılbaşındaki beklentilerin altında kalmasını sağladı. Nisan ayı için ÖTV ayarlamaları enflasyon üzerinde yukarı yönlü risk oluşturuyor. Bu etkiyi de dikkate alarak enflasyonda baz etkilerinin desteği ile Mayıs ve Haziran aylarında kalıcı düşüşün netleşeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle TCMB’nin para politikası duruşunu Haziran ayına kadar değiştirmeyeceğini tahmin ediyoruz. Öte yandan, enflasyona ilişkin yukarı yönlü risklerin 25 Nisan’daki PPK toplantısına kadar azalması durumunda, TCMB’nin Nisan ayı toplantısına yönelik faiz indirimi beklentilerinde artış olabilir. TCMB’nin 6 Mart’taki PPK toplantısı sonrası açıkladığı metinde vereceği sinyaller önemli olacak. Mevcut gelişmeleri değerlendirerek, yılsonu için %16 olan enflasyon beklentimizin üzerinde aşağı yönlü risk olduğunu düşünüyoruz.  

 

KISACA

İlgili Ürünler

XU100 ----
-
-
-

Haber Etiketleri