Araştırma / Makro Ekonomi

TCMB Mart PPK

06 Mart 2019, 09.00

TCMB Mart PPK - TCMB’nin para politikası mesajlarında değişiklik yok

 

Merkez Bankası (TCMB), bizim ve piyasanın beklentisi doğrultusunda 1 haftalık repo (politika) faiz oranını değiştirmeyerek %24.0 seviyesinde tuttu. PPK metninde verilen ana mesajlarda bir değişim yok. Önümüzdeki dönem para politikasına dair bir mesaj da verilmedi.

Piyasa beklentisi ile uyumlu karar sonrasında, ilk tepki olarak USDTRY’de bir miktar gerileme görsek de daha sonra kur eski seviyelerin de üzerine çıktı. Tahvil getiri eğrisinde ise belirgin bir değişim olmadı.

TCMB’nin enflasyonda belirgin bir iyileşme sağlanana dek sıkı para politikası duruşunu koruyacağı mesajını metinde tutmasını olumlu buluyoruz. Şubat ayında enflasyon beklentilerin altında gerçekleşti. TCMB’nin veriye dair yayımladığı notta ise çekirdek göstergelerin ana eğiliminde vergi indirimlerinin etkisi arındırıldığında artış olduğu belirtilmişti. Bugünkü açıklamada da fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiği bir kez daha vurgulandı.

Nisan ayındaki olası vergi düzeltmelerini dikkate alarak, enflasyonun Haziran ayı itibarıyla kalıcı olarak düşeceğini öngörüyoruz. Beklentilerimiz doğrultusunda, TCMB’nin bu döneme dek politika faizini sabit tutmasını bekliyoruz. TCMB’nin açıklamaları görüşümüzü destekler nitelikte. Yıl geneli için politika faiz indirimi beklentimiz 500 baz puan.

 

PPK metninde aşağıdaki mesajlar korundu

 

  • Enflasyon: Enflasyon görünümünde risklere dikkat çekildi. “İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlenmektedir.” Bir önceki metinde “gösterge” ifadesi yerine “görünüm” ifadesi kullanılmıştı. Böylece, TCMB’nin enflasyona ilişkin daha temkinli bir mesaj verdiğini düşünüyoruz.
  • Para politikası: Sıkı para politikasına ilişkin ifadeler aynen korundu. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar verildiği ve ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği belirtildi.
  • Büyüme: Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyetin yavaş bir seyir izlediği belirtildi. Eklenen “nispeten” ifadesi ile dış talep görüşünün yumuşatıldığını düşünüyoruz.
  • TCMB, bir sonraki PPK toplantısını 25 Nisan tarihinde yapacak.

KISACA

İlgili Ürünler

XU100 ----
-
-
-

Haber Etiketleri