Fintech HABERLERİ

Bankacılığın Görünmez Servislere Dönüşümü!

01 Mayıs 2015, 09.00, Deniz Güven

Yazının başlığına bakıp yanlış dergiyi mi okuyorum acaba demeyin. Doğru dergidesiniz ve evet özlüyorum. Geçen hafta oturup en son ne zaman bankaya gittiğime baktım. Etrafımdan çok duyuyordum ama ben en son 2006 yılında 1 kez şubeye gitmişim! 9 yıldır birçok bankacılık ürün ve servisini kullanıyorum ama 9 yıldır hiçbir şubeye bankacılık işlemleri için uğramadım. Peki bu iyi mi yoksa kötü bir durum mu? Müşterileriniz artık şubenize gelmiyor, acaba korkmalı mısınız? 15 yıl önce, bankacılığa ilk başladığım zaman şubeden hep duyduğumuz iki cümle vardı;

“Bu kadar dijital olmamalı, bizi işsiz mi bırakacaksınız...”.

“Zaten dijital iyi bile olsa, müşterilerimiz çayımızı / kahvemizi içmeye hep gelir.”

Kullanıcılarınızın değişimi ve onların kullandıkları servislerin farklılaşması ile beraber markanızdan bekledikleri de değişiyor. Yazının başında bahsettiğimden yola çıkarak şubeler boşalıyor mu sonucuna gitmek çok zor, çünkü hala fiziksel şubelerin müşteri dokunuşunda büyük öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Sadece artık hissetmemiz gereken fiziksel noktaların rolünün değiştiği.

Yine kendimden bir örnek vereyim; 1 hafta boyunca bir deneme yaptım. Her sabah uyanır uyanmaz telefonumdaki uygulama ve servislerin tamamını kapatıp, yatarken kaç adet kullandığıma baktım. Günlük ortalamada 20-25 arası farklı servis kullanıyorum, bunların yarısından fazlası ücret ödediğim servisler. Ve esas ilginç olanı, yarısının hiçbir zaman fiziksel bir satış noktası veya şubesi olmadı, olmayacak gibi de gözüküyor.

Peki tam bu noktada neler oluyor,  bizi neler bekliyor? Bu yazıda banka ile başlamışken banka ile devam edelim istiyorum. Finans sektöründe 4 önemli değişik alandan önümüzdeki 2-3 yıl boyunca disruption – pazarı değiştiren bir değişim bekliyorum;

Bankacılık İşlemleri El Değiştirir mi? 

Günlük finansal işlemlerimizi banka şubelerinden ve dijital kanallardan yapıyoruz. Bu, en güvenli akış ve alıştığımız yol olduğu için kolay olduğunu düşünüyoruz ama ya bir servis çıkıp kullanıcı deneyimini çok daha kolaylaştırırsa? Türkiye’de Ödeme Sistemleri Kanunu ve çevresinde gelişen birçok düzenlemeyle beraber bankaların olmayan ama yeni tüketicinin hayatına uygun servislerle çok yakın zamanda karşılaşmaya başlayacağız. Bir kısmı bankalar ile iş birliği yapıp faturalarınızı farklı ödeten bir deneyim verirken, bir diğeri para transferlerinde dünyanızı kolaylaştırmayı hedefleyecek.

Kredi Almak mı Borç Bulmak mı? 

Yıllardır tartıştığımız bir konudur; insanlar paraya ihtiyaçları olduklarında ilk kimi ararlar? Ailelerini, arkadaşlarını ve belki de en son çözüm olarak bankayı ararlar. Peki bunu değiştirmenin bir yolunu bulan bir servis olsa ve sizin borçlanmanızı sadece süreç olarak değil kavramsal olarak da kolaylaştırsa. Son yıllarda konuştuğumuz “P2P Lending”, yani kişiler arası borçlanma servisleri ülkelerin regülasyon izinlerine paralel olarak daha popüler hale geleceğe benziyor. Özellikle borç verenin yatırımcı gözüyle bakabilmesini sağlayan bu platformlar Türkiye’de de ilgi çekeceğe benziyor. Lending Club ve OnDeck gibi yurt dışı örnekleri hem kişisel ihtiyaçlar, hem KOBİ’lerin iş ihtiyaçları için bu modeli şimdiden yerleştirmeye başlamış gibi gözüküyor.

Cüzdan mı Ödeme mi?

Son 6-7 yıldır finansal ve finans dışı birçok kurumun cüzdan denemeleri oldu. Fiziksel cüzdanı dijital dünyaya kopyalama çabalarına şu ana kadar baktığımızda büyük bir başarıdan bahsetmek çok zor. Büyük yaygınlık kazanamamalarının sebebine inildiğinde ise temel ihtiyacın cüzdanı kopyalamak değil ödeme işlemini daha kolay ve hızlı yapabilmek olduğu aşikar. Bu sebeple dünyadaki trendlerde de bu konuda değişiklikler görmeye başladık. Dünya’da Apple Pay gibi örnekler cüzdan yapmak yerine ödeme alışkanlıklarını değiştirmeye çalışıyor. Venmo ve Dwolla’dan, Square’e kadar bu konuda çok yol almış dünya örneklerini görüyoruz. Yeni ödeme kanunu ile beraber bu konuda Türkiye özelinde fark yaratan liberalleşmiş servisler görmeye başlayacağımızı düşüyorum.

Paramı Ne Yapacağım? Kime Sorarım?

Kişisel finans yönetimi ve danışmanlık son 10 yılın en önemli trendlerindendir. Birçok firma dijitalleşme etkisi ile çok güzel grafiklerle süslenmiş birçok servis sundu ve sunmaya devam ediyor. Peki bu grafikler gerçek anlamda paramı ne yapacağıma karar verdirtebiliyor mu, yoksa sadece yönlendirici mi oluyor? Bu grafiklerin okunmasına bakıldığında kullanıcıların yüzde 10’undan azının bunları kullandığı görülüyor.

Burada beklenen iki önemli değişim var. Şubeler dijitalle birleşmiş servisler sunarak müşterilerine danışmanlık verebilen uç noktalar haline dönüşecek. Bugünkü gibi telefon açarak danıştığınız yer değil, belki görüntülü hizmet aldığınız, cebinize uyarılar yollayan bir servise dönüşecek.

Diğer kısım ise “intuitive inquiry based services”, yani aklınıza geldiği gibi sorgulamayı sağlayabilecek dijital servislerin gelişmesi. Geçen yıl Ankara’da Mart ayında ne kadar para harcadım diye sorguladığınızda cevap alabiliyorsanız ve bunun ucunda yönlendirmeler duyabiliyorsanız işte o zaman paranızı yönetebilecek platformlar oluşuyor demektir. Birikim yapmak için finansal durumunuzu ve gelir / giderinizi takip etmek yerine, bunu sizin için yapan bir uygulama olsa ve en doğru zamanlarda sizi rahatsız etmeyecek miktarlarda paranızı birikim hesabınıza aktarsa farklı bir finansal danışman arar mıydınız? Digit, Mint, Moven ve Simple gibi örnekler dünyada bunların ilk jenerasyon örnekleri olarak önemli bir yer tutarken önümüzdeki dönemde daha gelişmişlerini sıkça görmeye başlayacağız.

Bu dört alan bankacılığın özellikle davranışsal yapısını değiştirebilecek önemli fırsatları içinde barındırıyor. Yazımı bitirmeden Cryptocurrency – yeni nesil dijital para birimlerinden bahsetmeden geçemeyeceğim. Normalde beşinci alan olarak bahsedilebilir önemde ama şimdilik gelişimini izlemeye değer buluyorum. Bu, sadece ödeme ve para gönderme olarak düşünülmemesi gereken bir konu. Anlık kazanımı tetikleyen pazarlama aktivitelerinin çok önemli bir parçası olacağına inandığım yeni nesil para birimleri farklılaşarak hayatımıza girecek.

Sonuç olarak;

Tüm bu trendler hayatımızda dijital servislerin kullanımının hızla artmasını sağlayacak ama ben yine de banka şubeme yaptığım uzun ve romantik yürüyüşleri özlüyor olacağım…

 

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI