Teknoloji HABERLERİ

Robot danışman: bir tehdit mi yoksa bir fırsat mı?

09 Mayıs 2017, 09.00, BBVA

"Robot danışmanlar": Finansal teknoloji bağlamında bir tehdit mi yoksa bir fırsat mı?

Dijital dönüşüm, finansal sistemin tüm alanlarında dalga dalga yayılıyor. Yatırım portföyü yönetimi segmentinde algoritma tabanlı platformlar daha geleneksel danışmanlara meydan okumaya başlıyor. Bu platformlar ekosistem için bir fırsat mı yoksa bir risk mi teşkil ediyor?

Emekliliğiniz için güçlükle kazandığınız parayı bir robota emanet etmeli misiniz? New York Times, tartışmayı müşterilerinin yatırım portföylerinin yönetiminde algoritmalar kullanan platformlar, diğer bir ifadeyle robot danışmanlar üzerine odaklamak amacıyla bir grup uzmana işte bu soruyu sordu.

Robot danışmanlar size önerilerde bulunuyor ve geleneksel uzmanlara bir alternatif teşkil ediyorlar. Her ne kadar geleneksel portföy yöneticilerinin soyu tükeniyor gibi görünmese de, otomatize edilmiş platformlar geliştiren şirketler bazı baş döndürücü rakamlar elde etmeye başlıyor: Betterment ve Wealthfront gibi yeni şirketler, Schwab gibi kendini kabul ettirmiş oyunculardan gelen yan ürünler ile birlikte sadece birkaç yıl içinde portföylerini 53 milyar dolara ulaştırdılar.

Müşteriler için süreç basit: Tüm gereken bir bilgisayar, tablet veya akıllı telefon ile risk toleransını, amaçları ve yatırımı belirten çevrim içi bir anketi doldurmak için birkça dakikalık süre... Müşterinin parasını yönetmeye başlamak için tüm bu bilgiler otomatize ediliyor.

Business Insider'a göre bu platformların mevcut modellerinin tanımlayıcı özelliklerinden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz:

Fiyat rekabeti. Müşterinin bakış açısından, robot danışmanların çoğu bir asgari sermaye eşiği gerektirmiyor ve düşük ücret uyguluyorlar. Örnek olarak Betterment bir asgari sermaye şartı koymuyor ve %0,35 oranında komisyon uyguluyor. Charles Schwab Intelligent Portfolios ise asgari olarak 5.000 dolar tutarında bir yatırım talep ederken, komisyon uygulamıyor. Bu koşullar, 144.000 dolar seviyesinde bulunan ve %1'lik bir ortalama getiri oranı sunan geleneksel yatırımcıların ortalama asgari yatırım tutarı ile rekabet etmeyi amaçlıyor.

– Gitgide daha açık hale gelen bir piyasa. Şu an itibariyle robot danışmanlar hala daha varlıklı bireylere ve geleneksel finansal danışmanların tipik müşterilerine (yatırım varlıkları 1 milyon doların üzerinde olan kişiler) odaklanıyor olsa da, bu platformların fiyat yapıları bir alt grup müşterileri (yatırım varlıkları 10.000 ila 1 milyon dolar arasında) de hedef kitleleri içerisinde gördüklerine dair ipucu veriyor.

Bu segment, geleneksel olarak yeterince karlı olmadığı için ihmal edilen bir segment, fakat robot danışman teknolojisi geleneksel maliyetleri azaltarak bu pazarın açılmasına yardımcı oluyor.

 

Algoritmaların faydaları ve kullanımları üzerine tartışmalar

ABD merkezli gazete ayrıca robot danışmanların derlediği bilgilerin yeterince ayrıntılı olup olmadığı konusunda uzmanların sayısı artan sorularının bazılarına da yer veriyor. Bir robot danışman, örneğin bir müşterinin finansal durumuna dair çarpık bir görünüm sunabilecek şekilde, kendi hizmeti dışında tutulan para hakkında soru sormaz.  Başkaları ise robot danışmanların müşterilerle yaptıkları anlaşmalarda çok fazla sorumluluk almaktan kaçınmaya çalıştıklarını iddia ediyor.

Bu danışmanlık hizmetlerini sürücüsüz otomobil hizmetleri ile karşılaştıran Massachusetts Eyaleti Vali Vekili William F. Galvin düşüncelerini şöyle ifade ediyor: "Pek çok durumda sadece birkaç soru yanıtlanarak yatırımcılara nasıl gerektiği gibi hizmet verilebileceğinden emin değilim. Daima yanıtlama yetisine sahip bir insana ihtiyacınız olur."

Galvin, robot danışmanların müşterilerin parası ile yatırım yapmadan önce başka bir yerde tutulan varlıkları değerlendirerek daha da ileriye gittiklerini iddia ediyor. Aslında, Wealthfront ve Betterment müşterilerinin hizmetlerine diledikleri sayıda hesap bağlamalarına olanak tanıyan teknolojiye zaten sahipler. Bu firmalar, bu sayede müşterinin varlıklarını kuş bakışı olarak görebiliyorlar.  Ancak şimdilik bunu yatırım analizlerinde bir etken olarak dikkate almıyorlar.

Diğer uzmanlar için müşterilerin geleneksel danışmanlar ile ilişkilerinde zaten gerçekleştiği gibi bilgi eksikliği bir sorun teşkil etmiyor. Mississippi Üniversitesi Hukuk Fakültesi profesörlerinden Mercer E. Bullard şunları söylüyor: "Müşterilerin danışmanlarından diğer varlıkları hakkındaki bilgileri açıkça veya gizlice saklamaları alışılmadık bir durum değil.

Örneğin, 35 yaşındaki bir müşteri danışmanına "Sana sahip olduğum diğer varlıkları söylemeyeceğim ve senden 100.000 dolarla emekliliğim için yatırım yapmanı istiyorum" derse, varlıklarının tamamı hakkında bilgi sahibi olsaydınız parayı farklı şekilde kullanabileceğinizi beyan ederek bunu yapabilirdiniz."

Robotları desteklemelerine veya karşı olmalarına bakılmaksızın uzmanların üzerinde fikir birliğine vardığı bir husus ise, hem müşterilerin çıkarlarını korumak hem de şirketlerin sorumluluklarını sınırlamak amacıyla mevzuatı açık bir şekilde ortaya koyma gereğidir.

Dahası, bunun model henüz daha da büyümeden önce yapılması gerektiği konusunda da aynı fikirdeler.  Aite Group adlı bir danışmanlık firması, 2017 yılına kadar robot danışmanların yönettiği fonların 285 milyon dolara yaklaşacağını tahmin ediyorlar. Bu rakam, bireysel yatırımcıların aracılık firmaları ve tescilli yönetim danışmanlığı firmaları nezdinde tutulan 20 trilyon dolar değerindeki varlıklarının henüz sadece küçük bir kısmını oluşturuyor.

Ekonomist José Diego Alarcón'a göre robot yatırımcılar, asla uyuma ihtiyacı hissetmedikleri için çok daha fazla sayıda bireye danışmanlık hizmeti verebilir ve internet çapında farklı gelir düzeylerine sahip daha geniş bir müşteri havuzu ile ilgilenebildikleri için finans sistemini demokratikleştirebilirler.

Hangi modeli seçeceği konusunda kafa karışıklığı yaşayan müşteriler için ise "hibrit" formüller mevcut: Personal Capital ve Vanguard Personal Advisor Services gibi insan danışmanların bilgisayarlar tarafından idare edilen portföyleri kullandığı modeller.

Makalenin İngilizce orijinali için tıklayınız.

 

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI