Teknoloji HABERLERİ

Geleceğin Silikon Vadileri

14 Nisan 2017, 09.00, BBVA

San Fransisco Körfezi kendine has bir merkeze ev sahipliği yapıyor. Silikon Vadisi sadece girişimcilerin değil aynı zamanda yatırımcıların ve teknoloji dahilerinin ilgisini çeken bir merkez olarak konumlanıyor. Büyük şirketler ve yola yeni çıkan binlerce yeni şirket, sürekli olarak dünyanın odağında olan bu alana yurtları olarak bakıyor. Çok kültürlü yapısıyla New York, bünyesinde zıtlıkları barındıran Londra ve bir ilham kaynağı olarak kapıları size her zaman açık olan Tokyo bu anlamda arkadan geliyor. Silikon Vadisi'ne rakip olabilmek yolunda bir yarış yaşanıyor.

Geleceğin teknoloji liderleri arasında yer edinme yarışında başka ülkeler de kendi Silikon Vadilerini kuruyor. Dubai'yi, Zhongguancun'u (Çin), Tel Aviv'i (İsrail'de Silikon Wadi olarak anılıyor) veya Bangalore'u (Hindistan) bu çerçevede görmek gerekiyor. Bu merkezler belli bir hayali temsil ediyor ama aynı zamanda en zayıf noktaları bu çabayı sekteye uğratıyor. Silikon Vadisi yarışında öne geçmeye çalışan merkezlerin şu anda bulundukları durumun ne olduğuna sizler için göz attık.

 

1. Zhongguancun (Çin)

Zhongguancun, Pekin il sınırının kuzey batısında bulunuyor ve bulunduğu bu konumdan Çin'in kalabalık teknoloji sahnesinde öne çıkmayı başarıyor. Bir zamanlar Cupertino'dan gelen her şeyi "kopyalamakla" suçlanan Çin artık kendi Google'u olan Baidu'yu veya kendi Amazon'u olan Alibaba'yı yaratmış olan bir ülke konumuna geçti. Çin, bugün teknoloji alanında bir ilham ve yaratıcılık kaynağı olarak övgü topluyor.

Öyle ki Facebook veya Twitter gibi büyük şirketler ve hatta Kik veya Snapcat, uygulamalarını ilk olarak Çin'de denemeye başladı.

Huawei, Xiaomi veya ZTE gibi mobil telefon şirketlerine ev sahipliği yapan Zhongguancun, trendleri belirleyen ve bilgiye ev sahipliği yapan bir merkeze dönüştü.

Öyle ki Zhongguancun, WeChat gibi çoklu işleve sahip olan tek bir uygulamanın kullanıcılar için daha cazip olduğunu daha iyi ve daha önce anlayarak dünyanın diğer teknoloji merkezlerini geride bıraktı.

2. Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri)

Dubai, yükselen pazarların başkenti olarak görülmenin yanı sıra son aylarda uzmanların artan bir ilgisiyle karşılaşıyor. Bu uzmanlara göre Dubai de artık yavaş yavaş "Silikon Vadileri" listesindeki yerini almaya başladı. Öyle ki Forbes dergisi bile Dubai'nin geçtiği sürece odaklanan bir makaleye yer verdi. Dubai'nin yıldız konumuna yükselmesinin arkasında birden fazla neden bulunuyor:

Brookings Enstitüsü'nün araştırmasına göre Dubai dünyanın en hızlı büyüyen metropoliten alanlarından biri konumunda ve nüfusu hali hazırda 3,3 milyona ulaştı. Bu nüfusun % 80'i yabancılardan oluşuyor ki bunların büyük bölümü Dubai'ye iş yapmak için gelmiş durumda.

Dubai adeta bir teknolojik yetenek denizinde yüzüyor; AstroLabs olarak anılan merkezde 40'ı aşkın ülkeden girişimciye ev sahipliği yapıyor.

Diğer yandan Birleşik Arap Emirlikleri yönetimi de, diğer yükselen piyasalarla tezat oluşturacak şekilde, uluslararası yatırımı teşvik edip desteklemek için yasal düzenlemeler yapıyor. Petrol fiyatlarının düşüşü Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki devletçikleri olumsuz etkiledi. Dubai ise özellikle hizmet sektöründeki performansı sayesinde bu düşüşü dengeleyebildi.

3. Tel Aviv (İsrail)

Silikon Wadi olarak anılan Tel Aviv'deki teknoloji merkezi İsrail'in sahil şeridindeki düzlükte konumlanıyor, tıpkı Silikon Vadisi'nin ABD'nin California eyaletinin sahil kesiminde konumlanması gibi. Silikon Wadi hakkındaki bazı istatistikler burasının bugün neden dünyanın tartışmasız olarak en merkezi teknoloji vahalarından biri olduğunu gözler önüne seriyor.

4.000'i aşkın yeni şirket ve 8 milyon nüfusun bulunduğu İsrail'de her 10.000 kişiden 140'ı mühendis, ayrıca, ülkedeki teknoloji şirketlerinden 90'ı Nasdaq endeksine dahil olmuş durumda ki bunlar arasında Waze, PrimeSense, Trusteer ve Onavo bulunuyor. Bütün bu şirketler dünyanın önde gelen şirketlerine satıldı ve hepsi tıp, biyokimya ve coğrafi-konumlandırma alanlarında mükemmeli yakaladı.

Silikon Wadi bu konumunu İsrail devletinin Araştırma ve Geliştirme çalışmalarına verdiği kararlı desteğe borçlu: İsrail, milli gelirinin %4,2'sini araştırma ve geliştirme çalışmalarına ayırıyor (bu payın büyüklüğünü anlamak için İspanya'da bunun % 1,3 olduğunu belirtmek yetecektir). İsrail'in başarısını açıklayacak diğer bazı faktörler de bulunuyor: Eğitim, teknolojik inovasyona öncelik veriyor; ordu da teknolojik bir hedefin peşinde koşan projeleri öne çıkarıp nihai pazar hedefi olarak uluslararası piyasalara gözünü dikiyor.

Tüm bu sebeplerle İsrail bugün dünyanın ikinci en büyük ve ABD'nin üstünlüğüne meydan okuyan teknoloji devi olarak kabul ediliyor.

 

4. Bangalore (Hindistan)

Bangalore, Hindistan'ın güneyindeki Kamakata eyaletinin başkentidir. Hindistan'ın en çok nüfusa sahip olan beşinci kenti olan Kamakata Hindistan'ın Silikon Vadisi olarak biliniyor. Şehir bu unvanı 2000'li yılların başlarında elde etti. O günlerde başlattığı bazı girişimler yerel ve uluslararası medyanın dikkatini çekmişti.

Şehir sadece Wipro, Infosys veya Satyam gibi yerel büyük şirketlere değil ama aralarında Microsoft, IBM ve Dell'in de bulunduğu 1.200 kadar yabancı şirkete de ev sahipliği yapıyor.

Kentin teknoloji alanında büyümesinin farklı nedenleri bulunuyor. Teknoloji alanında yenilikleri takip etme konusundaki çabalarının bir eseri olarak en parlak beyinlerin ABD'ye göç etmesi ve burada bilgi edinmesini ve en azından yakın bir zamana kadar son derece cazip fiyatlar sayesinde burada ofis açılmasının çok ucuz olmasını bu anlamda görmek gerekiyor.

5. Singapur

Singapur sahip olduğu avantajlı coğrafi konum sayesinde finans-teknoloji yatırımcılarının gözdesi haline geldi. Singapur'un nüfusu sadece 5,4 milyon. Nüfusunun bu denli az olması Singapur'un büyük bir ekonomik kalkınma yakalamasını kolaylaştırdı ve ülke, bu yolda, endüstriyel ve teknolojik inovasyona öncelik verdi.

Pazarların birbirine bağlandığı bir giriş noktası olarak parlamasının birden fazla nedeni bulunuyor ki bunların başında Singapur yönetiminin aldığı önlemleri saymak gerekiyor. Kısa adı IDA olan Singapur Infocomm Kalkınma Kurumu bu amaçla kuruldu. Kurum yatırımı ve doğu ile batı arasındaki köprüyü güçlendirme yolunda ilerleyerek teknolojik kalkınmayı yakalamak üzere faaliyet gösteriyor.

Bunun bir başka nedeni de tüketimdeki artış ve ülkenin yeni teknolojileri benimseme konusundaki istekliliğidir. Örneğin Google'un yaptırdığı bir araştırmaya göre, 2014'ün ikinci yarısında Singapur akıllı telefon kullanımı sayesinde dünyanın en yüksek (% 85) bağlantılı toplumu konumunda bulunuyordu.

6. Daha küçük merkezler: Berlin veya Dublin

Berlin veya Dublin'deki teknolojik merkezler de, yukarıda adı geçen merkezler kadar olmasa da, ilgili sektör içindeki yerlerini aldılar. En büyük teknoloji şirketleri, avantajlı bütçesel düzenlemeler ile vergi oranlarının etkisiyle son yıllarda işletim merkezlerini İrlanda'nın başkenti Dublin'de kuruyor.

Böyle olmakla birlikte Groupon, Soun veya Zamando gibi teknoloji devlerinin gelmesiyle birlikte Berlin yonca ve arp diyarı Dublin'in başlıca rakiplerinden biri haline geldi.

Teknoloji arenasında kayda değer bir büyüme yakalamaya çalışanların arasında İspanya da bulunuyor. Kayda değer adımlar atılmış olsa bile İspanya'nın California'daki teknoloji vahasının bulunduğu konuma gelme ihtimali bile bulunmuyor. Son yıllarda Google Madrid'e gitti; Amazon da Avrupa geliştirme merkezini burada açtı. BBVA gibi şirketler de finans-teknolojisi alanındaki önemli inovasyon merkezlerini burada açtı. Girişimcilik konusundaki azim ve genç yeteneklere ulaşmak da bütün büyük grupların takip etmesi gereken yol haritasının başlıca unsurları arasında yer alıyor.

 

Makalenin İngilizce orijinali için tıklayınız.

 

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI