Teknoloji HABERLERİ

Moonshot'lar : Dünyayı değiştirecek fikirler

22 Eylül 2017, 09.00, BBVA

Apollo 11, karmaşık problemlerim çözümü konusunda bir dönüm noktası oldu. Moonshot terimi de ismini buradan alıyor: Önemli problemlerin geleceğin teknolojisi kullanılarak çözülmesine yönelik radikal fikirler ortaya atmak. İnovasyon konusundaki kapasiteleri henüz başlangıç aşamasında.

Başlangıçta imkansız gibi görünen şeylerin mümkün olduğunun anlaşıldığı o sihirli ana ulaşmanın çok sayıda yolu var. Moonshot Captain olarak da bilinen Astro Teller bu hususu bu şekilde tanımlıyor. Bu bilim insanı, Google X'teki ofisine ulaşan en yenilikçi ve aşırı önerileri inceliyor ve kabul ediyor. İşe yarayan bir şeyin ortaya çıkma olasılığı pek de yüksek değil, fakat başarıya ulaşırsa insanların hayatlarını değiştirebilir. Milyonlarca avroluk yatırım gerektirebilen ve diğerleri sürecin bir noktasında başarısız olurken, başarıya ulaşanları hayatımızı tümüyle değiştiren böylesi girişim ve projeler, işte tam da bu şekilde ortaya çıkar. Fakat Teller'ın TED2016'da sohbet sırasında söylediği gibi "Başarısızlığı yüceltmenin beklenmedik faydası" nedeniyle bu bir sorun olarak görülmüyor.

Güneş, rüzgar ve su enerjisinin geleneksel enerjinin yerini almak için hala önünde kat etmesi gereken uzun bir yol var (günümüzde yenilenebilir enerjiye 101 milyar dolar yatırım yapılırken, 550 milyar dolar doğrudan fosil enerji yatırımlarına akıtılıyor). Ancak, bu durumu değiştirmeyi hedefleyen çok sayıda yeni girişim var. Güneş panelleri tarafından üretilen enerjiyi toplayan Powerwall pil sistemi sayesinde evlerin aydınlatma için enerji nakil hatlarına bel bağlamak zorunda olmaması fikrine dayanan Tesla bunlara iyi bir örnek teşkil ediyor. 2017'de hayata geçirilmesi planlanan bir başka örnek ise BioMason isimli yeni girişime ait parlak bir fikir. Amacı ne? Doğal mikro organizmaları ve karmaşık kimyasal süreçleri kullanarak biyolojik yapı malzemeleri üretmek. Çevrenin bir parçası olan ve çevre ile ona zehirli partiküllerle zarar vermeden entegre olan küçük köy ve kasabalar tasarlamayı hedefliyor.

Önümüzdeki moonshot'lar

Moonshot'lar sadece çevre ile ilgili inovasyonlarla ilgilenmiyor. Ayrıca, uzaya düzenlenecek yolculuklar ile yeni bir turizm sektörü yaratmayı amaçlayan Jeff Bezos'a ait Blue Origin veya Virgin Galactic gibi şirketlerle uzay ve havacılık gibi sektörlerdeki inovasyon faaliyetleri de ilgi alanımıza giriyor. Diğer uzamsal konseptler ise Silikon Vadisinde Made In Space isimli, daha sonra NASA'nın Ar-Ge departmanının bir parçası haline gelen yeni girişim tarafından yaratılan sıfır yer çekimi 3D yazıcılar...

Sağlık alanında da araştırma faaliyetleri sürüyor ve kan testiyle kanser teşhisi koyma gibi süreçlere ışık tutmak hedefleniyor. Tasarım Illumina'nın imzasını taşıyor ve 2019 yılında hayata geçirilmesi planlanıyor. MIT şu anda bu teknolojinin üretilmesine katkıda bulunuyor.

Finans sektörü dahil tüm sektörler kendi içlerinde moonshot yaratabilirler. Analistler ve yatırımcılar geleneksel bankacılıkta radikal bir değişiklik talep ediyorlar. Önerilerinden biri, finansal teknoloji alanında hizmet verecek bir "laboratuvar" oluşturmak üzere AIG'nin Google'a satılması. Uzmanların bir başka teklifi ise bir finansal modüller sistemini bünyesinde barındıran kişiselleştirilmiş bir bankacılık platformunun oluşturulmasını içeriyor. Modüllerden her biri, müşterilerin bir banka tarafından sunulan ürünleri seçip satın almasına ve bunları bankacılık alanında faaliyet gösteren diğer kurumlara ait modüllerin geri kalanı ile birleştirmesine olanak tanıyor. Müşteriler böylelikle ihtiyaçları doğrultusunda farklı bankalara ait çeşitli teklifler arasından çevrim içi olarak seçim yapabilme şansına sahip oluyor.

Google, (Alphabet isimli bağlı kuruluşuna entegre olan) Google X departmanı aracılığıyla bu gibi çalışmalarda başarısızlık yüzdesinin oldukça yüksek olduğunu kabul ediyor. Google'ın üzerinde en fazla konuşulan projeleri arasında Google Glass, Loon Project (tüm kıtalara internet erişim sunmayı amaçlayan kablosuz yönlendiricili sıcak hava balonları), Lift Labs (Parkinson hastalarına yönelik titreme önleyici kaşık) ve daha yakın tarihli Google Car (sürücüsüz otomobil) yer alıyor.

Günümüzün en büyük sorunlarını çözmenin anahtarı moonshot'lar. Yakında insanoğlunun aya ilk ayak basışının ellinci yılını dolduracağız ve bu yıllar boyunca devasa değişiklikler meydana geldi. Yeni dönüşümün eli kulağında, geleceğin dünyasına dair vizyonumuzun bir parçası olacak teknolojik desteği bekliyor.

Makalenin İngilizce orijinali için tıklayınız.

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI