Teknoloji HABERLERİ

Robo-danışmanlığın önlenemeyen yükselişi

26 Aralık 2016, 20.15, BBVA

Robo danışmanlık hizmeti son beş yıl içerisinde sektörde yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. İlk başta söz konusu bu hizmete şüpheyle bakılıyordu ancak ilerleyen aşamada yatırımcılar söz konusu bu uygulamayı müşterilerinin genel yatırım profilini ve beklentilerini ölçtükleri etkili bir finansal araç olarak kullanmaya başladı.

İlgili alanda faaliyet gösteren geleneksel hizmet sektörünün dijital çağın taleplerine karşılık vermekte zorlandığı bir dönemde robo-danışmanlık hizmeti, geçmişin astronomik rakamlarını içermeyen makul büyüklükteki dosyaları etkili bir şekilde yönetebiliyor. Robotlar insan danışmanlardan daha ucuza mal oluyor ve küçük miktardaki paralarla ilgileniyor ama kanlı canlı rakiplerinin yerini de bütünüyle almış değiller. Nihayetinde, insanlar, en azından bugün itibarıyla, robotların yapamadıkları bir biçimde hizmet verirken müşteriyle kişisel bir iletişime geçerek sunulan hizmete bir değer katıyor.

İnsanlarla birlikte hizmet vermenin avantajlarına rağmen robo-danışmanlık hizmeti artık sektöre yerleşmiş gibi görünüyor. Morgan Stanley'e göre otomasyon ürünü olan bu danışmanlar hala emekleme çağında bulunuyor ama öte yandan "büyüme anlamında önemli fırsatlara sahip" bulunuyor.

Bunun bir kanıtı da, bu hizmet alanında öncü konumunda bulunan Betterment'ın robo-danışmanların yönetimi altında 5 milyar dolarlık bir birikimi elde etmiş olmasıdır. Uzmanlar, insan ile robo-danışmanları eş zamanlı olarak devreye sokacak olan melez bir sistemin, robo-danışmanların sistem becerisi ve insan danışmanların kişisel dokunuşu sayesinde, müşterilere en iyi hizmeti sunabileceğine inanıyor.

Robo-danışmanları özellikle öne çıkaran üç şirket bulunuyor:

  • Betterment emekliliği düşünen insanlara en iyi hizmeti sunuyor. Kullanıcılar tasarruflarını ve yatırım hesaplarını bir makineye giriyor ve bu makine de bu kişilerin emeklilikleri sırasında yıl içinde yapacakları harcamaları hesaplıyor. Makine ayrıca bu kişilerin her ay ne kadar tasarruf yapmaları gerektiğini de belirliyor.
  • Vanguard, yatırım yönetimi alanında faaliyet gösteren dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak indeks ve borsa yatırım fonu bağlantılı kaynaklar üzerinde odaklanıyor. Firma, melez bir sistem kullanıyor: Müşteri verisini makineler işliyor ama insan danışmanlar emniyeti tesis ediyor; firma teknolojiyle arası iyi olan ama hala canlı bir danışmanla görüşmek isteyen yatırımcıları çekiyor.
  • İspanya'daki yatırım otomasyon yönetimi İndexa Capital, altı indeks fonunun pasif yönetimine odaklanıyor. En az 10.000 dolarlık yatırımın yapılması gerektiği bir ortamda ilgili algoritma, kullanıcı risk azaltma, hedefler, yaş ve gelir kalemlerini dikkate alarak portföy hesaplayıp tesis ediyor. Sistem, hem sabit gelir hem de menkul kıymetler yatırım fonu gibi hareket eden endeksli fonlar üzerinde odaklanıyor. İndexa, aktif yönetim fonlarına kıyasla daha ucuz olan liste dışı yatırım fonlarını içeren portföyler kuruyor.
Makalenin İngilizce orijinali için tıklayınız.

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI