Teknoloji HABERLERİ

Bulut Teknolojisini Kullanmak için 8 Neden

27 Temmuz 2017, 09.00, BBVA

İşletmeler önlenemez oranlarda bulut bilgi işlem kullanımına kucak açarken, teknoloji de teknoloji şirketlerinin işletme ve organizasyonlara bulut veya açık bir ifadeyle kendi sunucuları üzerinden hizmet sunmalarına olanak tanıyan yeni bir paradigma olarak yükselmeye devam ediyor.

Bulut bilgi işlem, sektör liderleri AWS (Amazon) ve Azure (Microsoft) tarafından yayınlanan yakın tarihli üç aylık gelir rakamlarına bakıldığında hızla gelişen bir ticari faaliyet alanı ve firmalar faaliyetlerinde iki basamaklı büyüme kaydetmeyi başardılar.

Geride bıraktığımız yıllarda, daha fazla esneklik, çabukluk ve maliyet etkinlik hedefleyen şirketler ve hatta KOBİ'ler, üretim yaptıkları sektöre bakılmaksızın bulut tabanlı hizmetlere yönelmeye başladılar.

Bu kaymanın nedenleri büyük çeşitlilik gösterirken, büyük olasılıkla yığın depolama kapasitesi ve dosyaları paylaşmanın hızlı yollarına duyulan ihtiyaçtan ötesine gidiyor. Bu nedenle, resmi kurumlar da örgütsel yapıları birbirinden farklı da olsa bulut teknolojileri kullanımına yönelmeye başladılar.

 

Kamu yönetiminde bulut

Avrupa Komisyonu yakın zamanda Avrupa Dijital Ajandasının bir parçası olarak "Avrupa'da bulut bilgi işlem potansiyelinin önünün açılması" stratejisini kamuya tanıttı. Bu program, ekonominin her alanında "bulut bilgi işlem" kullanımını hızlandırmayı ve teşvik etmeyi, bunun sonucu olarak da Avrupalı işletme ve kamu idarelerinde verimlilik düzeyini arttırmayı hedefliyor.

Ajanda, bulutun ekonomik potansiyeline bağlı olarak Avrupa'nın genel verimliliğini arttıracak olması nedeniyle bulut bilgi işlemin "büyüme ve istihdam açısından güçlü bir araç haline" gelebileceğinin altını çiziyor.

İspanya'da, Avrupa ajandası tarafından belirlenen güçlükleri ele almayı hedefleyen İspanya Dijital Ajandası aracılığıyla, bulutu bir ilerleme fırsatı olarak gören birtakım girişimler piyasaya girdi.

Sonuç olarak, geride bıraktığımız yıllarda bulut kullanımında önemli artış görüldü. Bazı araştırmalar, ABD'li KOBİ'ler arasında buluta geçiş oranının %50'nin üzerinde olduğunu gösteriyor. Aşağıda, işletmeleri buluta geçmeye yönlendiren bazı nedenlere ve beraberinde gelen avantajlara hızlı bir bakış atabilirsiniz.

Kilit avantajlar

1. Yığın depolama

Bu, bulut bilgi işlem kullanmanın başlıca ve en bariz nedenlerinden biri. Üzerinde çalıştığımız dosyaların ve dosya biçimlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Şirketler grafik belge, sunum prototip vs. gibi dosyalarla çalışıyor ve yüksek kapasiteli depolama sistemlerine ihtiyaç duyuyorlar. En küçük şirketler bile belgelerini dosyalamak için devasa depolama kapasitelerine gerek duyuyorlar. Şirketlerin bu amaçlara yönelik olarak kendi sunucularını kullanmaları artık makul olmaktan çıktı. Şüphesiz bu, yönetim ve insan kaynakları departmanları için de mükemmel bir araç.

2. Güvenlik

Bulut bilgi işlem şirketleri güvenliğe çok büyük tutarlarda yatırım yapıyor ve dolayısıyla, bu açıdan bakıldığında güvenlik açısından en risksiz seçeneklerden biri. Gerçek şu ki; ortalama ölçekte şirketlerin bile güvenlik için gereken büyük yatırımları karşılamaya gücü yetmez. Yetse bile, olası bir tehdide karşı uzman bir şirkete göre muhtemelen her zaman daha savunmasız olacaklardır. Ayrıca, bulut hizmeti sağlayıcıları halihazırda kalite sertifikalarına sahip ve düzenli olarak uluslararası denetime tabi tutuluyorlar.

3. Erişilebilirlik

Şirketlerin bulut bilgi işleme faydalanma yoluna gitmelerinin ardındaki bir başka neden de, konumdan bağımsız olarak dosyalarının tümüne erişim sahibi olmaktır. Bu, hareket halindeki çalışanlar ve farklı şehir veya bölgelerde ofisleri bulunan şirketler için mükemmel bir çözümdür. Ayrıca, telekomünikasyon günümüzde pek çok insan için özel ve profesyonel yaşamları arasındaki dengeyi kurmak adına önemli bir araç haline gelmiştir ve bulut bu alandaki olasılıkları da genişletmiştir.

4. Rekabet gücü

Bulut modeli, erişim ve hareket kabiliyetlerini geliştirmenin yanı sıra, işletmelere yanıt verebilme ve rekabet edebilme seviyelerini yükseltme ve operasyonlarını düzenleme konularında yardımcı olabilir. Bulut bilişim kullanımı, geleneksel modellerle elde etmenin çok zor olduğu dosyalama dinamikleri ortaya koyar. Bulut, ekipler arası işbirliğini ve uyumu arttırarak ekiplerin paylaşımlı belge ve uygulamalar üzerinde aynı anda çalışabilmelerine olanak tanır. İşletmeye ait günlük sorunların gerçek zamanlı olarak takip edilmesine yardımcı olur.

5. Maliyet tasarrufu

Bulut bilgi işlem hizmetleri örneğin aylık dönemlerde, kullandığın kadar öde sistemiyle faturalandırıldığı için şirketlerin bu hizmetten yararlanmak için önceden büyük masraflar yapmalarına gerek yoktur. Bulut kullanımı daha düşük altyapı ve bakım maliyetlerini de beraberinde getirir. Eski sistemlerle çalışan şirketlerde sabit maliyetli faturalar çok yüksek rakamlara ulaşabilir.

6. Otomatik güncellemeler

Bulut bilişim sağlayıcıları tüm sunucu bakım görevleri ve güvenlik güncellemelerinden kendileri sorumludurlar. Müşteriler genellikle güncellemeler ile ilgili bilgilendirilir, fakat herhangi bir yatırım yapmaları gerekmez.

7. Esneklik

Şirketler ihtiyaçlarına en uygun bulut bilgi işlem hizmetlerini seçebilirler. Tek yapmaları gereken, hizmetten faydalanmak için gereken ücreti ödemektir. Ayrıca, pek çok hizmet ücretsiz bir deneme dönemi ve kullanıcıların diledikleri zaman talep ettikleri hizmet düzeyini arttırmalarına olanak tanıyan ve gerçekte ne kullandılarsa onun karşılığını ödemelerini sağlayan genişletme seçenekleri de sunmaktadır.

8. Özgürlük

Bu nokta, başlı başına bir neden olmanın ötesinde, yukarıdakilerin tamamını daha kısa bir yolla özetliyor. Bulut, sadece dosyaları depolamaya ve diğer teknolojik faydaların tadını çıkarmaya yarayan bir araçtan çok daha fazlasıdır. Bulut, şirketlere daha fazla özgürlük sunarak çalışma şekillerini değiştirir. Ancak, tüm kaynaklarını da kontrol altında tutmalarına olanak tanır.

 

Makalenin İngilizce orijinali için tıklayınız.

İlgili Semboller

----
-
-
-

Haber Etiketleri

SANG

SANDEKS GEN LTD - CHINA

79.9340
79.9246
79.9346
HEMEN AL

Hisse Senedi Nedir?

Anonim ortaklilar tarafindan çıkarılan ve anonim ortakligin sermayesine belirli bir katilma payini temsil eden kıymetli evraklardır.

  • Getirisi yüksek olabilir.
  • Hem kısa hem uzun vadeli yatırıma uygundur.
  • Riskli bir yatırım aracıdır.
  • Lorem ipsum doler sit amet.

PAYLAŞIM ARAÇLARI